Hz. Muhammed’in dört tel saçı Çeçenya’ya verildi

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’ya sergilenmek üzere ‘kutsal emanetler’ getiren Birleşik Arap Emirlikleri heyeti, Hz. Muhammed’e ait olduğuna inanılan dört tel saçı dün Kadirov ailesi ve Çeçen halkına hediye etti.
11 Temmuz’da Şeyh Ahmed Bin Muhammed El Hazreci başkanlığındaki 45 kişilik Birleşik Arap Emirlikleri heyeti, 16 parça ‘kutsal emanet’ ile Çeçenya’ya geldi.  

 

Çeçenya Din İdaresinden yapılan açıklamada, “Cuma namazı sonrasında Ahmed Kadirov camiinde Peygamberimizin dört tel saçı Çeçenya’ya hediye edildi. Emanetlerin teslim edilmesiyle ilgili anlaşma başkanımız Ramzan Kadirov ve Şeyh Ahmed Bin Muhammed El Hazreci tarafından imzalandı. Bir tel saç bizzat Ramzan Kadirov’a, diğer bir tel ailesine verildi. Diğer iki tel de Çeçen halkı adına Başbakan Magomed Daudov ve Duma milletvekili Adam Delimahnov’a verildi” ifadelerine yer verildi. Emanetlerin teslim töreni dün Çeçen televizyonundan canlı yayınlandı.

 

Çeçenya’da vatandaşların bir kısmı ‘kutsal emanetlere’ büyük ilgi gösterirken, bir kısmı da bu Kadirov yönetimin çıkarlarına alet edildiği gerekçesiyle tür faaliyetlerden rahatsızlık duyuyorlar. Ayrıca bazı vatandaşlar da ‘kutsal emanet’ kavramının İslam’da yeri olmaması nedeniyle bu tür organizasyonlara karşı olduklarını ifade ediyorlar. KU/ÖZ/YA