Hodorkovsky’den Kadirov’a: Beni korkutamazsın 

İşadamı, eski oligark Mihail Hodorkovski, “Ramzan Kadirov’un tehdidinin Paris’teki terör eyleminden hiçbir farkı yok dedi.  

 

YUKOS’un eski başkanı Mihail Hodorkovski, Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov’un kendisini hedef alan tehdidiyle ilgili olarak, ‘bunun Paris’teki terör eyleminden hiçbir farkı yok’ açıklamasında bulundu.

 

Hodorkovski’nin resmi web sitesinde yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çeçenya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ramzan Kadirov beni şahsi düşmanı ilan etti ve hakkımdan gelecek ‘gönüllüler’ bulmayı ümit ettiğini açıkladı. Vladimir Putin’in sadık taraftarının tehdidini duydum ve dikkate aldım. Bu tehdit tüm yönleriyle Paris eyleminden hiç bir şekilde farklı değil: amaç korkutmak, sindirmek ve susturmak”.

 

Müslümanların çoğunluğunun yaklaşımını doğru şekilde anladığına ve kendisini desteklediğine inanan Hodorkovski, ‘geri adım atmaksızın ifade özgürlüğünü savunmaya’ devam edeceğinin altını çizdi: “Kremlin propagandacıları, fanatiklerini üzerime saldırtmakla boşuna uğraşıyorlar. Eminim ki, tüm dünyadaki saygın Müslümanlar ölenler için başsağlığı diliyor ve sözlerimi, destek ve dayanışmaya çağrısı olarak algılıyorlar”.

 

Fransız Charlie Nebdo dergisine düzenlenen saldırıda 12 kişinin öldürülmesinin ardından, Hodorkovski tüm gazetelere, Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayınlama çağrısında bulundu. Ramzan Kadirov bu açıklamaya tepki olarak işadamını ‘kişisel düşmanı’ olarak adlandırdı.

Ajans Kafkas