Hodorkovski’nin vakfı, Kadirov filminin gösterimini erteledi

Mihail Hodorkovski’nin başkanlığını yaptığı Açık Rusya Vakfı, Ramzan Kadirov hakkındaki “Aile” adlı belgeselin gösteriminin ertelendiğini açıkladı.

Aile adlı belgesel filmin galası 8 Mayıs’ta yapılacaktı, ancak filme dahil edilmesi gereken yeni materyaller otaya çıktığı için gösterim iptal edildi.

Açık Rusya’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, “Üzerinde çalışıp filme eklemek istediğimiz yeni materyallere ulaştık. Her şeyi kısa bir süre sonra anlatacağız” ifadelerine yer verildi.

Belgesel Çeçenya’da insan kaçırma ve işkence olayları, Kadirov’un güvenlik teşkilatı üzerindeki hakimiyeti ve Kadirov ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki ilişkileri konu ediniyor.

16 Nisan’da Açık Rusya ofisinde polis araması yapıldı ve ekstremist materyal bulunduğu açıklandı. Eski YUKOS başkanı Hodorkovski ise aramayı, Kadirov’u konu alan belgesel filme bağladı.

Açık Rusya Başkanı Mihail Hodorkovski 5 Mayıs’ta yayınlanan bir röportajında Çeçenya yönetimini Korkunç İvan dönemine benzetti ve Kadirov’un eylemlerini devletin yok edilmesine yönelik olarak tanımladı.