Hodorkovski “Açık Rusya” ofisindeki aramayı Kadirov filmine bağladı

Eski oligark Mihail Hodorkovski, kurucusu olduğu Açık Rusya sivil toplum örgütünde yapılan aramanın Ramzan Kadirov hakkında çekilen filmle ilgili olduğunu düşünüyor.
“Açık Rusya” sivil örgütünün Moskova’daki ofisinde yapılan aramayla ilgili olarak örgütün kurucusu Mihail Hodorkovski, aramanın Ramzan Kadirov hakkındaki film çekimiyle ilgili olduğunu açıklamasında bulundu.

Rusya İçişleri Bakanlığı bilgilerine göre, Açık Rusya Moskova ofisinde 16 Nisan’da arama yapıldı. Arama sebebi ise “sivil toplum kuruluşu üyelerinin aşırılıkçı (ekstremist) mesaj içeren pankart ve benzer materyaller hazırladığına” dair gelen ihbardı.

İçişleri Bakanlığı basın sözcülüğü temsilcisi, aramada “19 Nisan’da yapılacak gösteride dağıtılacağı tahmin edilen materyaller ele geçirildi’ açıklamasında bulundu. 19 Nisan’da muhalefet Moskova’da bir yürüyüş ve miting düzenlemeyi planlamıştı, ancak daha kitlesel eylem yerine şehir merkezinde tek kişilik eylemler yapılması kararlaştırıldı.

TASS haber ajansı güvenlik güçlerine dayanarak verdiği haberde Açık Rusya ofisinde yapılan aramada ele geçirilen materyallerin incelendiğini ve aşırılıkçı faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik broşürler tespit edildiğini bildirdi.

YUKOS petrol şirketinin eski başkanı Mihail Hodorkovski ise twitter’den dün yaptığı açıklamada, yapılan aramayı Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov ile ilgili filme bağladı. Hodorkovski “Açık Rusya’daki aramanın gerçek nedeni, mevcut iktidar sisteminde Kadirov’un yeri ile ilgili çekilen filmdir” yazdı.

8 Ocak’ta Rusya yanlısı Çeçen lider Kadirov, Mihail Hodorkovski’yi şahsi düşmanı olarak adlandırmıştı. Kadirov, Hodorkovski hakkındaki bu ifadeleri Charlie Hebdo saldırısına verdiği tepki sonrasında kullandı.