Hloponin, Kadirov’un Çeçen gençlere yönelik tavrını eleştirdi

Caharkale/Ajans Kafkas – RF Devlet Başkanlığı Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Aleksandr Hloponin, yabancı gazetecilere, genç Çeçenlerin, Rusya yanlısı Çeçenya lideri Ramzan Kadirov’un onlara verdiği özgürlükten fazlasını istediklerini söyledi.


Konuyla ilgili haberi yayınlayan Reuters, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in güçlü desteğine sahip olan ve federal merkeze itaati bilinen Kadirov’a yönelik Kremlin bürokratları tarafından eleştirilerin oldukça az duyulduğunu kaydediyor.

 

Reuters’in haberinde, insan hakları savunucularının Kadirov’u sürekli Çeçenya’da insan haklarını ihlal etmekle suçladığını, ayrıca Kadirov’un Çeçenya’yı kişisel diktatörlüğüne çevirdiği ifade ediliyor.

 

Çarşamba günü yabancı gazetecilerle bir araya gelen Hloponin “Gençlerin özgürlüğü kısıtlanıyor. Bu konuda gerçekten belirli sorunlarımız var” dedi. Kadirov’un prensiplerine katılmadığını belirten Hloponin, onun cinayetlere karıştığını ise reddetti ve Kadirov ile ciddi bir diyalog oluşturduklarını kaydetti. NWSR/ÖZ/YA