Hasuhanov’dan emirlik için komisyon önerisi

İstanbul/Ajans Kafkas – Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti ‘yabancı ülkeler genel temsilciliği’ bünyesindeki Şeriat Komitesi Başkanı Faruk Hasuhanov, Çeçen direniş lideri Dokku Umarov’un ‘Kafkasya Emirliği’ ilanıyla ortaya çıkan tartışmaları hal yoluna koymak üzere özel bir komisyon kurulması çağrısı yaptı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Hasuhanov, komisyonda Müslüman alimlerin yanı sıra uluslararası düzeyde siyaset ve hukuk adamlarının katılmasını istedi.  

“Kafkasya Emirliğinin ilan edilmeye başlamasıyla direniş taraftarları saflarında, bağımsız Çeçenya devlet taraftarları ile tüm norm ve sınırları İslam’a uyan Kafkasya Emirliği taraftarları arasında anlaşmazlıklar sıklaştı. İslami açıdan her yönetici tüm tartışmalı sorunları çözme ve Müslümanlar arasındaki anlaşmazlıkları yok etmekle sorumlu. Ve Müslümanlar da yöneticilerine karşı samimi olmalı, anlaşma yolunun bulunmasına yardımcı olmalı” diyen Hasuhanov önerisini şöyle dile getirdi:

“Yetkiler ve imkanlar dahilinde direniş hareketi taraftarları saflarında meydana gelen anlaşmazlığın analizi ve öğrenilmesi için bağımsız bir komisyon kurmak.

Bu komisyona ‘Eğer bilmiyorsanız bilenlerden sorunuz’ (Enbiya suresi 7. ayet) ışığı altında İslam temelleri üzerinde devlet yapısına bağlı olan meselelerin çözümünde tecrübesi olan İslam alimlerinin, meydana gelen zor duruma çıkış aranması ve tam bir analiz yapılabilmesi için uluslararası düzeyde politikacı ve hukukçuların, Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti silahlı birlik komutanları ve Kafkasya cephesi temsilcilerinin dahil edilmesi.

Komisyona dahil edilenlerin bağımsız Çeçenya devleti ve Kafkasya Emirliği aktif taraftarları olmalı.”

Şeriat Komitesi daha önce Çeçen-İçkerya dışişleri bakanıyken Çeçen-İçkerya Parlamentosu Başkanı Jalaudin Saralyapov tarafından başbakanlığa atanan Ahmet Zakayev ve Çeçen  direnişçilerden gelen talep üzerine Kafkasya Emirliği ilanına dair inceleme başlatmıştı. DYMHK/ÖZ/FT