Çeçen İçkerya Hükümetinden Paris saldırısına kınama 

Çeçen İçkerya  Cumhuriyeti Hükümeti, Paris’te 7 Ocakta Charli Hebbo adlı mizah dergisine yönelik  gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. 

 

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Zakayev’in Fransa Devlet başkanı, Charlie Hebbo dergisi yayın kurulu ve Fransa halkına hitaben yayınladığı mesajda “Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti olarak bizler, Paris’te Fransız haftalık hiciv gazetesi “Charlie Hebdo”ya karşı düzenlenen korkunç saldırıyla sarsıldık. Bu insanlık dışı ve vahşi saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı sadece Fransız vatandaşlarına ve Fransa’nın güvenliğine karşı gerçekleştirilmemiş; ayrıca basın ve düşünce özgürlüğünü de hedef almış bir saldırıdır. Özgürlük ve demokrasi yolunda onlarca gazeteciyi ve insan hakları savunucusu kurban vermiş bir halk olarak biz Çeçenler, acınızı tam olarak anlıyoruz. Bu zor zamanda, düşüncelerimiz ve dualarımız bu iğrenç saldırının kurbanları ve Fransız halkıyla birliktedir. Sayın Başkan, saldırıda hayatını kaybeden ya da yaralananların aileleri ve Fransız halkıyla dayanışmamızı; ayrıca en içten dileklerimi lütfen kabul edin” ifadelerine yer verildi.

 

Ahmet Zakayev imzasıyla yayınlanan mesaj, yeni açılan ve ÇİÇ Türkiye Fahri Konsolosluğu’nun resmi internet adresi olan ickerya.com tarafından Türkçeye çevrildi.

AjansKafkas