Çeçen hacılar Suriye’de savaşa katıldı 

Çeçenya’dan hacca gidenlerden Suriye’deki savaşa katılanlar olduğu ifade ediliyor.

 

Hac vazifesini yerine getiren Çeçenler, içlerinden bir gencin Esed rejimine karşı savaşa katılmak için Suudi Arabistan’dan Suriye’ye geçtiğini kaydediyor.

 

Çeçen hacılardan Ahmed “Grubumuzda Şatoy bölgesinden 20 yaşında bir genç vardı. Dönüş yolunda gümrükten geçmenden önce yanımızdaydı, sonra ortadan kayboldu” dedi.  Adının açıklanmasını istemeyen bir başka hacı da “Hacdan sonra Suriye’ye kaçan genç, Şatoy bölgesindeki Vaşendaray köyünden. Kuzeni de üç-dört ay önce gizlice Suriye’ye savaşmaya için gitti. Suudi Arabistan’dan Suriye’ye gitmek zor değil, orada hacılar arasında savaşçı toplayan Kafkasyalılar var” şeklinde konuştu.

 

Çeçenya’dan bu yıl 2920 kişi hacca gitti. Çeçenya din idaresi bilgilerine göre, hac ziyaretinde olağan dışı bir gelişme yaşanmadı.

 

Güvenlik güçleri de konuyla ilgili yorumda bulunmayı reddetti. Bununla birlikte bir emniyet yetkilisi, Suriye’de savaşan Çeçenlerin çoğunluğunun savaştan sonra Avrupa’ya sığınan ailelerin çocukları olduğunu, Rusya’dan ve Avrupa’dan hareket edenlerin genellikle Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtiğini belirtti. Polisin verdiği bilgiye göre, Şamil Basayev’in saha komutanı Masayev’in oğlu birkaç hafta önce Suriye’de hayatını kaybetti.

 

Gazeteci Orhan Cemal şu anda Suriye’deki savaşa çoğunluğu Kafkasyalı 200 ila 400 Rusya vatandaşının dahil olduğunu düşünüyor. Suriye’de savaşan toplam Kafkasyalı sayısı ise farklı kaynaklara göre yaklaşık bin civarında tahmin ediliyor.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas