Duma’daki kavga tatlıya bağlandı

Birleşik Rusya milletvekilleri Aleksey Juravlev ve Adam Delimhanov’un Çeçenya’daki anıt tartışmasından çıkan kavgası tatlıya bağlandı

 

Milletvekilleri Aleksey Juravlev ve Adam Delimhanov önceki gün Duma’da kavga etti. Olay günü milletvekilleri Juravlev’in Çeçen kadınlar heykeli hakkında verdiği soru önergesi görüşüyordu.

 

Aleksey Juravlev ve Adam Delimhanov Birleşik Rusya parti grubu başkanı Vladimir Vasilev’in odasında birlikte basının karşısına çıktı ve anlaşmazlığın çözüldüğünü açıkladı. Milletvekilleri Duma Başkanı Sergey Narışkin’e de konunun kapandığını bildirdi.

 

Delimhanov ve Juravlev’in kavgası

 

Aleksey Juravlev’in Kommersant’a yaptığı açıklamaya göre olaylar şöyle gelişti: 3 Aralık akşamı saat 18 sıralarında Juravlev, Çeçen milletvekili Adam Delimhanov ile görüşmek için Duma’ya döndü. Çeçen milletvekili Juravlev’i ‘gereksiz yerlere yazıyorsun, gereksiz yerlere giriyorsun’ diyerek uyardı. Delimhanov’u kızdıran Juravlev’in Duma’ya verdiği soru önergesi oldu.

 

Juravlev, Çeçenya’da Ramzan Kadirov’un da katıldığı törenle açılışı yapılan Dadi-Yurt’lu Çeçen kadınlar anıtının aşırılıkçı ve ayrılıkçı fikirleri beslediğini savundu ve konunun incelenmesini istedi. Söz konusu anıt Kafkas-Rus savaşlarında, köyleri yıkıldıktan sonra Rus askerlerinin elinden kurtulup Terek nehrine atlayarak intihar eden kadınları temsil ediyor.

 

Adam Delimhanov’u rahatsız eden bir diğer sebep de Aleksey Juravlev’in eski ‘Alfa’ birliği mensuplarından özel bir birim oluşturulmasının denetlenmesi talebiydi.  

 

Juravlev, “İşim olmayan şeylere karıştığımı söyleyip tehdit etmeye başladı. Çeçenya Rusya’ya bağlı değil mi diye sordum, yumruk attı, ben de kendimi savundum. Sonra yardımcılarım ve onun koruması koşup geldi. Adam Delimhanov’un altın silahlı yere düştü” dedi.

RIA Novosti, AjansKafkas