Danimarka heyeti Çeçenistanda

Danimarka Göç Hizmeti uzmanları Çeçenya’da.

Çeçenya milli politika, dış ilişkiler ve enformasyon bakanlığı basın sözcülüğünden bugün yapılan açıklamaya göre, Danimarka Göç Hizmeti uzmanları Çeçenya’daki sosyo-ekonomik durumu değerlendirmek üzere Çeçenya’da bulunuyor.

 

Danimarka Krallığı Göç Hizmeti temsilcileri Çeçenya Cumhuriyetine, devlet yönetim organları temsilcileri ile görüşmek ve bölgedeki sosyo-ekonomik durumu değerlendirmek üzere bir ziyarette bulundu.

 

Danimarka Göç Hizmeti danışmanları Yan Olsen ve Run Endris Nilsen, Çeçenya ziyaretleri hakkında, bugün Çeçenya halkının nasıl yaşadığını kendi gözleri ile görmenin önemli olduğu ifadesinde bulundu.

 

Yan Olsen “ Mesele şu ki, Danimarka vatandaşlığı almak isteyen insanlar geldikleri yerler hakkında farklı hikayeler anlatıyor. Bizim görevimiz- gerçek bilgileri toplamak ve raporu göç hizmeti yönetimimize ve mülteci konseyimize sunmaktır” dedi.

 

Danimarka Göç Hizmeti temsilcilerinin Çeçenya’ya gelişlerinin önemli olduğu ifade eden Çeçenya milli politika, dış ilişkiler ve enformasyon bakanı İsa Hacimuradov, bu ziyaretleri sayesinde Çeçenya’daki gerçek durumu değerlendirme imkanı bulacaklarını belirtti. Hacimuradov, Danimarka Göç Hizmeti uzmanlarının ziyaretinin dünya toplumuna Çeçenya’daki gerçek durumu göstermesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

 

Danimarkalı ziyaretçilerle görüşen Hacimuradov “ Ülkemizin zorlu döneminde Danimarka Krallığının bize uzattığı yardım elini hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. Çeçen halkı, Çeçenleri kabul ettiği için ülkenize minnettar. Çeçenler ‘Danimarka Mülteci Konseyinin’ faaliyetlerini, ülkenin içinde bulunduğu zorlu dönemde yaptığı büyük desteği minnettarlıkla hatırlıyor. Bugün Çeçenya sadece Kuzey Kafkasya’nın değil Rusya genelinin en hızlı gelişen bölgelerinden biri durumunda” ifadesinde bulundu.

 

Danimarka Krallığı Göç Hizmeti temsilcilerinin ziyareti bir hafta sürecek.Heyet bu ziyaretleri esnasında, Çeçenya’nın farklı bakanlıkları ile görüşecek, ülkenin turistik yerlerini, düzlük ve dağlık alanlardaki yerleşim yerlerini ziyaret edecek.

 

Regnum.ru,AjansKafkas