Çeçenya’nın resmi yas gününde baba Kadirov anıldı

Rusya yanlısı Çeçenya yönetimi tarafından resmi anma ve yas günü ilan edilen 10 Mayıs’ta Ahmed Kadirov anıldı.

Ramzan Kadirov tarafından 2011’de, Çeçen Sürgünü kurbanları için resmi anma günü olarak ilan edilen 10 Mayıs, 2004’de Caharkale’nin Dinamo stadyumunda düzenlenen bombalı saldırıda öldürülen Ahmed Kadirov’un cenaze töreninin yıl dönümü. Ramzan Kadirov, babasının öldürüldüğü günü yas günü ilan edemedi, çünkü 9 Mayıs Rusya Federasyonunda Zafer Günü olarak kutlanıyor. 10 Mayıs’ın Çeçenya’nın tek anma günü olmasını isteyen Ramzan Kadirov, 23 Şubat Çeçen-İnguş Sürgünüyle ilgili anma törenlerinin de bu tarihe çekilmesine karar verdi ve 23 Şubat’ta anma yapılmasını yasakladı.

Çeçenya’da vatandaşların önemli bir bölümü, açıkça dile getiremese de 23 Şubat anmalarının yasaklanmasından rahatsız ve Çeçenya yönetiminin halkın hafızasından 23 Şubat 1944’ü silmeye çalıştığını düşünüyor.

Bir kamu kuruluşunda çalışan Heda adlı bir kadın, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “İktidar Kremlin’i memnun etmek için hiç bir şeyden kaçınmıyor. 23 Şubat nasıl yasaklanabilir? Aynı tarihte sürülen İnguş komşularımız neden bu günü başka bir güne taşımadı? Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz. Bugün Çeçen halkı ‘yeniden doğuş’ adı altında geleceğinden mahrum ediliyor. Sürgün kurbanlarını anma günü Ramzan Kadirov’un babasını anma gününe çevrildi. Yetkililer önce Ahmed Kadirov’un mezarına gidiyorlar. 7-8 Mayıs’ta Ahmed Kadirov ile ilgili geniş çaplı anma törenleri düzenlendi. Ramzan, Kremlin’e yaranmaya çalışıyor, yetkililer de Ramzan’a”.