Çeçenya’da elektrik, su ve gaz fiyatları yüzde 12 arttı

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da elektrik, su ve gaz fiyatlarına ortalama yüzde 12 oranında zam yapıldı, halk yüksek fiyat artışından şikayetçi.

Konut ve Hizmet Bakanlığından bir yetkili “1 Ocak 2012’den itibaren ülkemizde tüm Rusya’da olduğu gibi konut giderleri fiyatlarında artış yaşandı. Genel olarak fiyatlar yüzde 12 civarlarında artış gösterdi. Tüm yıl boyunca yeni zam beklenmiyor” açıklamasında bulundu.

Yüksek fiyat artışından şikayetçi olan vatandaşlar, konutların bir çoğunda elektrik ve gaz sayacının bulunmamasının, fiyatının manipüle edilmesi ve tariflerin şişirilmesine neden olduğunu da belirtiyor.

Caharkaleli Lidiya Ş. “Ödeme merkezine gittiğimde sene başından itibaren konut giderleri için yeni tarifelerin belirlendiği ve fiyatların yüzde 12 arttığı söylendi. Ancak bizim emekli maaşlarımız konut giderleri ve gıda fiyatları gibi hızlı artmıyor. Altı bin ruble emekli maaşının yarısını faturalara verdikten sonra geçinmek mümkün değil” dedi.

Geçen sonbahardan beri maaş alamadığını belirten bir inşaat işçisi, verilen hizmetlerin talep edilen fiyatların çok gerisinde kaldığını kaydetti: Elektrik ve su ücreti periyodik olarak kesiliyor, herhangi bir sorun çıktığında ise bizim düzeltmemiz gerekiyor, arıza giderlerini de cebimizden ödüyoruz”.

Çeçenya’da konut gider fiyatları geçen yıl 2010 yılına oranla yüzde 15 arttırılmıştı. KU/ÖZ/YA