Çeçenya devlet üniversitesinde cep telefonu yasaklandı

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya Devlet Üniversitesi öğrencilerin ders saatleri esnasında cep telefonu kullanımı yasaklandı.

Üniversite yönetimi, cep telefonlarının öğrencileri derslerden alıkoyduğunu iddia ediyor. Çeçenya Devlet Üniversitesi dekanlığından, “sınıfa girmeden önce öğrenciler cep telefonlarını verecekler. Bu karar, cep telefonu kullanımının öğrenci başarısını düşürdüğünü ortaya koyan göstergeler doğrultusunda alındı. Öğrencilerin bir çoğu cep telefonunu ders esnasında sosyal ağlara girmek ve birtakım başka amaçlar kullanıyor. Cep telefonları müstehcen ve ahlaka aykırı görüntülerin yayıcısı oldu” açıklaması yapıldı.

Öğrencilerin çoğunluğu üniversite yönetiminin bu kararının kişisel haklarını ihlal ettiğini düşünüyor. Magomed isimli bir öğrenci “Annem ve babam hasta. Telefon herhangi bir rahatsızlık durumunda yardımcı olabilmem için gerekli. Cep telefonunun başka amaçlar için kullananlar onu yine üniversite duvarları dışında kullanacaktır” dedi.

Çeçenya Devlet Üniversitesi yönetimi birkaç yıl önce de öğrencilere yönelik bazı kısıtlayıcı uygulamalar getirdi. Buna göre öğrencilerin derslere takım elbise ile gelmeleri gerekiyor. KU/ÖZ/YA