Çeçen insan hakları savunucusu ‘Barış Şahitleri’ ödülüne layık görüldü

Ovada/Ajans Kafkas – İtalya’nın Ovada şehrinde verilen ‘Barış Şahitleri’ ödülü bu yıl, Çeçen insan hakları savunucusu Şakman Akbulatov’a verildi.

Şakman Akbulatov, Memorial İnsan Hakları Merkezinin Çeçenya şubesi üyelerinden. Akbulatov, Çeçenya’da insan hakları durumu ile ilgili gözlemler yapıyor, merkezin analitik raporlarının hazırlanmasına, kaybolan insanların listelerinin oluşturulmasına katılıyordu.

Ancak 2009’un Ağustos ayında Şakman ve ailesi, önce Çeçenya Cumhuriyetini, ardından da Rusya’yı terk etmek zorunda kaldı. Şakman ve ailesi Natalya Estemirova’nın öldürülmesinden önce Memorial’e gelen tehditler ve cinayetin ardından güvenlik güçlerinin baskılarının artması nedeniyle yurt dışına kaçmak zorunda kaldı. Şakman şu anda Fransa’da siyasi sığınmacı statüsüyle yaşıyor.

Organizatörlerden Memorail İnsan Hakları Merkezine gelen davetiyede “Sizin, kişisel güvenlik açısından ağır bir bedele mal olabilecek yerlerde, nasıl bir gayretle, enerji ve bilginizi hukuk ve adaletin kazanması için harcadığınızı biliyoruz. Bu nedenle jürimiz çalışanlarınızdan Şakman Akbulatov’u ‘2011 Barış Şahitleri’ ödülüne layık gördü” ifadeleri yer alıyor.

4 Ekim’de Ovada’da gerçekleştirilen ödül töreninde Akbulatov’a Barış Şahitleri ödülü ile birlikte 5 bin avro para ödülü verildi. 2006 yılından itibaren verilmeğe başlanan Barış Şahitleri ödülü, İtalya Devlet Başkanı, Eğitim Bakanlığı ve Ovada şehir sakinlerinin desteği ile sahiplerini buluyor. Ödül ilk kez savaş muhabiri olarak görev yaparken hayatını kaybeden dört İtalyan gazeteciye verilmişti.

Şakman Akbulatov ayrıca, Memorial Başkanı Oleg Orlov ile birlikte, 2002’de yayınlanan Terörle Mücadele Operasyonu adlı kitabın yazarlarından biri. KU/ÖZ/YA