Bu kadarı Kadirov’a da çok geldi…

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da ‘hayatın normale döndüğü’ iddiasını taşıyan her bina, her meydan ve köşeye Kremlin güdümlü Ramzan Kadirov’un resimlerinin asılması sonunda bizzat kendisini de rahatsız etti.

Dün Caharkale’deki hükümet binasında bölge başkanlarıyla yaptığı toplantıda kent, kasaba ve köylerdeki portrelerinin kaldırılmasını istedi.

Çeçenya’nın her yerinde portreleri ile karşılaştığını belirten Kadirov, "Ülke başkanının portresi neresi denk gelirse oraya asılamaz. Bazen utanıyorum. Şahsen buna karşıyım ve bölge başkanlarına onların en kısa zamanda kaldırmalarını emrediyorum" dedi. Tabi ‘kudretli’ başkanın emrinin yerine getirilip getirilmeyeceği ise meçhul. Kadirov ayrıca bayrak gibi devletin sembollerinin de uluorta her yere asılmamasını isteyerek, “Bazı bölgelerde devlet sembolleri statüsüne tamamen zıt yerlere asılmış. Semboller bazen bir kafe, oto yıkama, benzin istasyonu ya da belli belirsiz bir duvarda görülüyor. Bu gibi yerlere devlet arması ve bayrağı asılamaz. Bazen sembollere daha da aykırı yerlerde rastlamak mümkün” diye konuştu. Kadirov, 2004’te öldürülen eski Rus yanlısı başkan ve babası Ahmed Kadirov’un portrelerinin de devletin sembolü olarak uygun yerlere asılması gerektiğini vurguladı.  Kadirov bölge başkanlarına babasının portrelerinin nerelere asıldığı takip etme görevi de verdi. KU/ÖZ/FT