Apayev: ‘Putin de soykırımdan suçlanmalı’

Moskova/Ajans Kafkas – Moskova Helsinki Grubu’nun Kuzey Kafkasya uzmanı ve Mülteci Haklarını Koruma Komitesi Başkanı Aslambek Apayev, Güney Osetya’yı yerle bir eden Gürcistan aleyhine soykırım soruşturması başlatan Rusya’yı iki yüzlülükle suçluyor. Nedeni ise Çeçenya’da yapılan soykırımla ilgili Rus savcılığının hiç kimseyi suçlamamış olması.

Öteden beri Rus işgaline karşı Gürcülerle dayanışma içinde olan Çeçen cephesi, Gürcistan’ın Güney Osetya’ya askeri harekatının ardından Rusya’nın da katıldığı savaşla ilgili ikircikli bir duruma düşerken Apayev açıklamalarıyla bu konudaki tartışmaları dışa vurdu.  

Rusya yönetiminin Gürcistan’a karşı ‘çifte standart’ yürüttüğünü savunan Apayev, “Güney Osetya’da soykırımdan söz etmeden önce, Rusya yönetiminin Çeçenya’daki olayları hatırlaması lazım dedi. Apayev Kavkazki Uzel’e şu yorumu yaptı: “(Rusya Başbakanı Vladimir) Putin, Rus milletvekilleri ve sivil toplum çalışanlarının Gürcistan’ın Güney Osetya’daki eylemlerini değerlendiren konuşmalarını televizyondan dinleyince nefret ve iğrenme duygularına kapılıyorum. Soykırım, toplu katliam, kadınların ve çocukların çektiği acılar, etnik temizlik ve (Gürcü lider Mihail) Saakaşvili’nin faşist rejimi hakkındaki tüm bu ağdalı cümleler propagandadan fazlası değil. Aynısı, hatta daha fazlasının Moskova’nın Çeçenya’ya karşı hareketleri ile ilgili söylenebilir. Eğer Moskova, Saakaşvili’nin Lahey mahkemesinde ifade vermesi gerektiğini düşünüyorsa, ilk önce Çeçenya’da sivillerin toplu cinayetlerinden suçlu olan Putin’i ve kendi generallerini göndersinler. Bu Gürcistan yönetiminin Güney Osetya’daki hareketlerini haklı gördüğüm anlamına gelmiyor. Rusya sorgu hakimleri neden yüzlerce kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olunan Ekim 1999’da Caharkale merkezine yapılan roket saldırısının suçlularını tespit etmedi ve mahkemeye vermedi, o zaman? Aynı yıl Çeçen mültecilerine açılan ateşler neden soruşturulmuyor? 2000 kışında Novıye Aldı’da gerçekleştirilen kanlı eylemi kimse neden konuşmuyor? Şehirlerin ve köylerin toplu hava saldırılarına mazur kalışı hakkında neden konuşulmuyor? Gürcistan Güney Osetya’da sadece iki- üç günde soykırım yapmayı başarabildiyse, Rusya’nın Çeçenya’da 94-96 ve 1999’dan beri yaptıkları nasıl adlandırılabilir? Putin, Saakaşvili rejiminin suçlu olduğunu söylediğinde şu akla geliyor: Binlerce sivil Çeçenyalı ve Rus askerinin ölümüne neden olan kendisi değil mi? Askeri suçların araştırılması için ilk uluslararası mahkemenin Çeçenya’da kurulması gerekirdi. Bunu defalarca söyledim. Bugün Kremlin’in Güney Osetya’da yaşananlarla ilgi söyledikleri çifte standarttan başka bir şey değil." ÖZ/FT