AİHM’den Rusya’ya 63 bin avro tazminat cezası

Strasbourg/Ajans Kafkas – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rus askerleri tarafından kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Timur Beksultanov davasında Rusya Federasyonu’nu mahkum etti.

Beksultanov’un, Rus askerleri tarafından kaçırıldığına ve olayla ilgili adli soruşturma yürütülmediğine hükmeden AİHM, kendisinden haber alınamayan ve kaçırıldıktan sonra öldürüldüğü düşünülen Çeçen gencin annesi Aminat Beksultanova’ya 60 bin avro manevi tazminat ödemeye mahkum etti. 3 bin avroluk mahkeme masrafının da Rusya tarafından ödenmesi gerekiyor.

AİHM’in kararının ardından bir açıklama yapan Aminat Beksultanova, “AİHM’ye şikayette bulunduktan sonra sürekli baskıya maruz kalmama rağmen, yönetimin suçlu kabul edilmiş olması benim için çok önemli. Mayıs 2009’da Rusya aleyhine dava açtıktan bir hafta sonra işimden alınmıştım” dedi.

AİHM 19 Temmuz’da ise, Rusya’yı, oğlu 1 Ağustos 2003’de Rus askerlerinin özel operasyonunda öldürülen Çeçenya’lı Kameta Haşuyeva’ya 45 bin avro tazminat ödemeye mahkum etmişti. KU/ÖZ/YA