AİHM kayıp Çeçenler davalarında Rusya’yı mahkum etti

Caharkale – AİHM Çeçenya’da Rus askerleri tarafından kaçırılan dokuz kişi hakkındaki davalarda Rusya’yı mahkum etti.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) dokuz kişinin kaybolması hakkındaki iki davada, Rusya’nın kayıp yakınlarına 533 bin avro tazminat ödemesine karar verdi.

 

Yakınları tarafından 2000 yılında Rus askerlerince kaçırıldığı bildirilen dokuz kişi (Gelani Kayharov, Suleyman Surguyev, Adam Suleymanov, Mirza Elmurzayev, Marha ve Garsa Rakayeva, Şaaman Vagapov ve Zavala Tazurkayev) ile ilgili dosyalar ‘Kayharov ve diğerleri Rusya’ya karşı’ davasında birleştirildi. AİHM bu davada Rusya’yı, yaşam hakkı, işkence, kişisel dokunulmazlık ve özgürlük hakkı, hukuki savunma maddelerinin ihlalinden dolayı davacı 16 kişiye 523 bin avro tazminat ödeme cezasına çarptırdı.

 

‘Saidova Rusya’ya karşı’ davasında ise Tumişa Saidova, daha önce teslim olmuş eski bir direnişçi olan oğlu Ramzan Saidov’un Rus askerleri tarafından 10 Ağustos 2002’de kaçırıldığını savunuyordu. O tarihten beri Saidov’dan haber alınamadı. AİHM Rusya yönetiminin olayla ilgili gerekli incelemeleri yapmadığı sonucuna vardı ve Tumişa Saidova’ya 10 bin avro tazminat ödenmesine karar verdi.

 

AjansKafkas