Ahmed Kadirov’un doğum günü ‘törenlerle’ kutlandı (!)

Caharkale/Ajans Kafkas – Mayıs 2004’de öldürülen Rusya yanlısı Çeçen lider Ahmet Kadirov’un oğlu Ramzan Kadirov, babasının doğum günü nedeniyle tüm ülkede törenler düzenledi.

 

23 Ağustos sabahı bakanlar, milletvekilleri, yerel yönetim başkanları Kadirov ailesinin köyü Tsentoroy’a Ahmed Kadirov’un mezarını ziyaret etmek için toplandı. Gün boyunca ülkede mevlit okutuldu ve birçok farklı etkinlik düzenlendi.

 

Ahmet Kadirov’un doğum günü olan 23 Ağustos’ta, Caharkale’de geniş çaplı tadilat çalışmaları sonrasında yenilenen Ahmet Kadirov Caddesi’nin açılışı yapıldı; Kuzey Kafkasya’nın en büyüğü kliniğini açıldı; Gudermes’in Calka köyünde bir cami hizmete sokuldu ve Argun şehrindeki ‘Çeçenavto’ fabrikası 23 Ağustos dolayısıyla ilk Lada-Prior aracını üretti.

 

Caharkale’de hükümet binasında anma töreni, akşamsa devlet konser salonunda anma gecesi düzenlendi. 22 Ağustos’ta başkent Caharkale’de üç günlük ‘İslam’da sufizmin yeri ve rolü’ uluslararası konferansı düzenlendi. Rusya yanlısı Çeçenya yönetiminin kararı ile 23 Ağustos’ta doğan tüm erkek çocuklara 60’şar bin ruble verilecek, saat tam 12’de doğum yapan anneye ise Lada-Prior araba hediye edilecek. Ahmed Kadirov anısına düzenlenen etkinlikler son birkaç haftadır devam ediyordu. 

 

Ahmet Kadirov, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Mashadov’un döneminde, Rusya tarafına geçerek ‘başkan’ olarak atanmasından kısa bir süre sonra Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’ne bağlı birliklerinin düzenlediği bir operasyonla öldürülmüştü. KU/ÖZ/YA