Mafehable nihayet haritaya girdi

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey’de Kosova’dan dönen Adıgeler için inşa edilmiş olan Mafehable köyü, Rusya Federasyonu idari birimi olarak sonunda resmi statüsünü kazandı.

Adıgey Parlamentosu’ndan yapılan açıklamaya göre, ilgili karar Rusya hükümeti tarafından  onaylandı. 1 Ağustos 1998’de dönen Kosovalı Adıgeleri barınması amacıyla Maykop yakınlarındaki Mafehable’de 85 aile için 27 ev inşa edilmiş, ekim yapabilmeleri için toprak verilmişti. Kabardey-Balkarlı işadamı Muhammed İrugov köyde cami, Libyalı işadamları da bir poliklinik inşa ettirmişti.

Geri dönüş yapan vatandaşlar, şimdiye kadar köy resmi yerleşim yeri olarak kayıtlı olmadığı ve Adıgey haritasında yer almadığı için kaldıkları evlerinin sahibi değil kiracısı olarak görülüyordu. Bir yıl önce Adıgey Parlamentosu, Mafehable sakinlerinin talebi üzerine köyün oluşturulması, adı ve sınırlarının belirlenmesi konusunda bir kanun çıkararak onay federal hükümete göndermişti. Kosova’da Adıgelerin toplu olarak Adıgey’e dönüş yaptığı 1 Ağustos her yıl geri dönüş günü olarak kutlanıyor.

Rusya’da ilk kez geri dönüş kanunu çıkaran Adıgey’de 340’dan fazla kişi vatanına dönüş yapıp vatandaşlık aldı. Binden fazla kişinin de geçici ikamet belgesi var. KU/ÖZ/FT