Çevreciler Soçi’yi koruma kampanyası başlatıyor  

Kuzey Kafkasya Çevre İzleme Örgütü (EkoVahta) konferansı Soçi Milli Parkı ve Kafkasya doğal koruma bölgesindeki inşaatlara karşı kampanya başlatıyor.  

 

Krasnodar’da dün toplanan EkoVahta konferansı yeni yönetim kurulunu seçti ve önümüzdeki altı ayda Soçi Milli Parkı ve Kafkasya doğal koruma bölgesindeki inşaatlara karşı başlatılacak kampanyaya yoğunlaşma kararı aldı.

 

Çevre örgütünün konferansında Adıgey Adalet Bakanlığının taleplerine uygun tüzük değişiklikleri yapıldı ve 13 kişiden oluşan yeni yönetim kurulu da seçildi. Andrey Rudomah örgütün koordinatörü seçilirken yardımcıları Krasnodar’dan Dmitri Şevçenko ve Soçi’den Yuliya Naberejnaya oldu.

 

Konferansın katılımcıları önümüzdeki altı ay için, büyük turizm şirketleri ve kayak merkezlerinin talip olduğu Soçi Milli Parkı ve Kafkasya doğal korunmasına yönelik kampanya yürütülmesini öncelikli hedef olarak belirledi.

 

9 Şubat’ta RF Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak, Rusya Çevre Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığına, 15 Mart 2015 tarihine kadar, kayak merkezleri inşası için gereken yerlerin irtifak haklarının belirlenmesi talimatını gönderdi.

 

EkoVahta aktivistlerinden Vladimir Kimayev’in verdiği bilgilere göre, Kozak’ın talimatında bahsedilen arsalar, Soçi Milli Parkı ve Kafkasya doğal koruma alanları içinde yer alıyor. Dünya Doğal Mirası statüsüne sahip Kafkasya doğal koruma alanının korunması ise Rusya’nın uluslararası sorumluluğu. Çevrecilerin ifadesine göre, yeni inşaatlar Soçi Milli Parkının bozulmamış bölgesini, Aibga sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarını etkileyecek. 

Ajans Kafkas