Adıgey ve Türkiye üniversiteleri Çerkesçe eğitim programı oluşturacak 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı heyeti Adıgey’i ziyaret etti. Türkiye ve Adıgey üniversitelerinin işbirliğiyle Çerkesçe eğitim programı oluşturması kararı alındı.  

 

Yabancı öğrenciler ve uluslararası eğitim faaliyetlerini koordine eden Başbakanlığa bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) heyeti Adıgey Cumhuriyetinde üniversite yöneticileriyle bir araya geldi.

 

Görüşmede Adıgey Devlet Üniversitesi ve Maykop Devlet Teknoloji Üniversitesi fakültelerinin dekanları ve rektör yardımcıları kurumlarının yabancı üniversitelerle işbirlikleri hakkında bilgi verdi.

 

Adıgey’in her iki üniversitesinde aralarında Türkiye’nin de olduğu yabancı ülkelerden 1200 öğrenci eğitim görüyor. Adıgey Devlet Üniversitesi Türkiye’den öğrenci alımına 1992’de başladı, şu ana kadar Türkiye üniversiteleri ile 9 anlaşma yaptı, 2013’den beri öğretim üyeleri Düzce Üniversitesinde ders veriyor.

 

Devlet Üniversitesinde yapılan toplantıda, diasporada yaşayan Çerkeslerin anadillerini öğrenebilmeleri için şartların oluşturulması amacıyla Rusya üniversitelerinden Türkiye’ye giden öğretim üyelerince üretilen tecrübenin yaygınlaştırılması gerekliliği ifade edildi. Buna bağlı olarak üniversiteler arası (Düzce Üniversitesi ve Adıgey Devlet Üniversitesi) Çerkesçe dil kursları programlarının oluşturulması konusunda anlaşma sağlandı.

 

 

Argumentı i Faktı, AjansKafkas