Adıgey Tiyatrosundan muhteşem proje: “Nartlar Ülkesinde”  

Adıgey Ulusal Tiyatrosu, Nalmes dans ekibi ve Moskovalı akrobatlar “Nartlar Ülkesinde” projesinde bir araya geliyor.  

 

Adıgey Cumhuriyetinin başkenti Maykop’ta üç başarılı sanat topluluğu “Nartlar Ülkesinde” tiyatro projesini hayata geçiriyor. Adıgey Kültür Bakanlığının desteği ile organize edilen projede Nalmes Devlet Dans Topluluğu, İbrahim Tsey Ulusal Tiyatrosu ve Moskova Art-Akrobat ekibi yer alıyor. Kalabalık sanatçı topluluğu Maykop’taki gala için hazırlıklara devam ediyor.

 

Nartlar Ülkesinde gösterisi için sahne aydınlatmasından kostümlere kadar her şey özel olarak tasarlandı. Gösteride Nart destanlarının baş kahramanlarından Sosruko’nun maceraları Nalmes’in eşsiz müziği ve özel dans koreografisi, akrobasi ustalarının maharetleri ve şiir eşliğinde anlatılıyor. Nartlar Ülkesinde projesinin gelecek gösterilerinde Nart destanlarının diğer kahramanların da başrollerde yer alması planlanıyor.

 

İbrahim Tsey Ulusal Tiyatrosu sanat yönetmeni Svetlana Şhalahova proje hakkında “Halkımızın köklerine dönüyoruz. Çerkes düşüncesinin, tarihinin, kültürünün kaynağına iniyoruz ve bu kaynaktan çıkan güzellikleri farklı sanat dallarının gücünden yararlanarak izleyicimize sunmak istiyoruz” açıklamasında bulundu. 

Fond-adygi, Ajans Kafkas