Rusya’ya 1 trilyon dolarlık dava 

Ukrayna, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’daki terörist faaliyetlere destek vermesi sebebiyle Rusya aleyhine 1 trilyon dolarlık dava açıyor. 

 

Ukrayna parlamentosu Rada’da bir konuşma yapan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde iki ayrı dava açılması için çalışmaların başladığı açıkladı.

 

“Rusya, Kırım’ı gayrimeşru şekilde işgal ettiği ve askeri saldırganlıkta bulunduğu gerekçesiyle Ukrayna’ya tazminat ödemeli” diyen Yatsenyuk Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı’nda da dava açıldığını  belirterek Rusya’nın terörün finanse edilmesi ile ilgili uluslararası konvansiyonu da ihlal ettiğini iddia etti.

 

Açılan ve açılacak olan tazmiant davalarının toplamının yaklaşık 1 triyon dolar olması bekleniyor. 

 

Rusya’da Ukrayna’ya dava açıyor.

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Paroşenko tarafından ilan edilen ateşkes devam ederken Rusya’da yaklaşık 30 dava ile Ukrayna’ya hukuki karşılık vermeye hazırlanıyor.

 

Rusya Soruşturma Komisyonu direktörü Aleksandr Drimanov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Donbas bölgesinde yaklaşık 5 bin kişinin öldüğünü ve 10 bin kişinin yaralandığını açıkladı. Bu konunun hukuki olarak soruşturulduğunu ve Ukrayna’da davaların açılacağını bildirdi. 

AjansKafkas