Kobahiya: İkonlar Abhazya’ya iade edilecek 

Abhazya Kültür Bakanlığı, Moskova’da intihar eden işadamı Şervaşidze’nin koleksiyonundaki ikonların Abhazya’ya iade edileceğini açıkladı. 

 

Abhazya Kültür ve Tarih Mirasını Koruma bakan yardımcısı Batal Kobahiya, işadamı İvan Şervaşidze tarafından Abhazya’ya miras bırakılan Aziz Gerogi Pobedonosts ve baş melek  tasvirinin yer aldığı iki ikon ile prens soyu temsilcilerinden Dadiani’nin tasvirinin yer aldığı bir ikonun yakın bir zamanda ülkeye getirileceğini açıkladı.

 

Vasiyetin bu ikonların Gürcistan Ortodoks kilisesine ait olduğunu düşünen Gürcüleri rahatsız ettiğini belirten Kobahiya “İkonlarda Gürcüce yazıların bulunduğunu kimse inkar etmiyor, fakat bu onların Gürcistan’a ait olduğu anlamına gelmez. Bizim değerlerimizin çoğu, mesela Pitsunda mozaiği, Bediyski çanağı gibi gerçekte Abhazya’ya ait olan şeyler bugüne kadar iade edilmedi” dedi.

 

İkonların XVI-XIX yüzyıla ait eserler olabileceği, kesin tarihinin uzmanlar tarafından belirlenebileceği ifade ediliyor.

 

Abhazya Ortodoks Kilisesi yöneticisi, papaz Vissarion Apliaa, Abhazya’daki savaş sırasında Abaza halkının bir çok değerli eserinin çalındığını ifade etti. Papaz Vissarion Apliaa “Bir çok ikon, resim ve kilise eşyası Abhazya’dan götürüldü, bunlar arasında Abazaca İncil de var. Maalesef, tam olarak nelerin çalındığını ve şu anda nerede olduklarını bilmiyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Abhazya Kültür Bakanlığı, miras bırakılan ikonların savaş zamanında çalınan eserler arasında olup olmadığının tespiti için devlet arşivine başvuruda bulundu. İkonların en kısa sürede Abhazya’ya iadesi için de harekete geçildi.

 

Söz konusu ikonlar, Moskova Hotel National’de kendini vuran İvan Şervaşidze’nin eşyaları arasında bulundu. İntiharından önce görüştüğü arkadaşı Sergey Aksütçek, Şervaşidze’nin evinde içinde ikonlar ve ikonlarla ilgili bir not buldu. Notta, ikonların Abhazya’dan savaş zamanında getirildiği, Şervaşidze’nin bunları satın aldığı ve Sohum müzesine bağışlamak istediği yazıyordu.

 

Sputnik, Ajans Kafkas