İnsan Hakları savunucuları Murat Auşev’le görüşemiyor

Düğünde havaya açtığı ateş sebebiyle gözaltına alınan Ekajevo köyünden Magomed Auşev’in bulunduğu özel odaya avukatlarının girmesine izin verildi. Sivil Gözlem Komisyonu üyelerinin odaya girişi ise halen yasak.

 

Mogamed Auşev, 20 Aralıkta Ekajevo köyündeki düğünde havaya ateş açtığı şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Abisi Murad Auşev’in ifadesine göre, gözaltına alındıktan sonra Magomed Auşev’e işkence yapıldı.

 

22 Aralıkta kendisine yönelik kısıtlama önleminin kaldırılmasının görüşüldüğü esnada Magomed Auşev bilincini kaybetti ve hastaneye kaldırıldı.

 

23 Aralıkta ‘Maşr’ insan hakları örgütü, Sivil Gözlem Komisyonu Başkanı Magomed Mutsolgov, hastanede Magomed Auşev ile görüşmek istedi. Ancak slovikiler tarafından görüşmeye izin verilmedi.

 

Mutsolgov’un iddiasına göre, bugüne kadar Magomed Auşev ile görüşemedi çünkü kendisinin özel odaya girmesine izin verilmiyor.

 

Mutsolgov, “İnguşetya silovik kurumlarına yaptığım tüm başvurular ve şikâyetler hiç bir şekilde dikkate alınmıyor” açıklamasında bulundu.

Mutsolgov’un ifadesine göre, ülke içişleri yönetimi telefonlara hiç bir şekilde cevap vermiyor.

 

İnsan hakları savunucularının kardeşi Magomed Auşev’in yanına alınmadığını Murad Auşev de doğruladı. Murad Auşev “ Bilincini kaybedip hastaneye getirildiğinden beri kardeşimin bekletildiği odada nöbet tutuyorum, insan hakları savunucularından hiçbirini odaya almıyorlar” dedi.

 

Murat Auşev, slovikilerin insan hakları savunucularının girişine izin vermediğini odaya, 29 Aralıkta sorgu hâkimi ve avukat avukatların girmelerine izin verildiğini de sözlerine ekledi.  

AjansKafkas