BM Genel Asamblesi Abhazya ve Güney Osetya hakkındaki bildiriyi kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Asamblesi önceki gün, Gürcistan tarafından sunulan Abhazya ve Güney Osetya hakkındaki bir bildiriyi daha Rusya’nın itirazına rağmen kabul etti.

 

Bildirinin kabulü için 62 ülke oy kullanırken, 16 ülke karşı oy kullandı. Bildiride GUAM ülkelerinde (Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Moldova) uzayan anlaşmazlıkların, bir sonraki BM Genel Asamblesi oturumunda gündem maddesi olması kararı yer aldı.

 

Rusya’nın BM temsilcisi Vitali Çurkin, tasarının görüşüldüğü toplantıda bildiri metninin tamamen politik bir ürün olduğunu ifade etti ve Abhazya ve Güney Osetya’nın Gürcistan toprağı olarak gösterilmesine dikkat çekti. Çurkin, Güney Osetya ve Abhazya konularının BM’de ele alınması halinde müzakerelere bu iki temsilcilerinin de davet edilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Pancikidze de BM bildirisinin, mülteci meselesi ve zorunlu olarak iskan edilenlerin uluslararası toplumun gündeminde kalması için gerekli olduğunu ifade etti.

 

BM Genel Asamblesinin tavsiye niteliğindeki bildirisi hukuki yaptırım taşımıyor. 3 Temmuz 2012’de de BM Genel Asamblesi Gürcistan tarafından sunulan Abhazya ve Güney Osetya hakkındaki bildiriyi, Rusya’nın itirazına rağmen kabul etmişti.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas