Birleşik Abhazya muhalefete geçti, çok sayıda parti üyesi istifa etti

Sohum – İktidardan desteğini çektiğini açıklayan Birleşik Abhazya partisinin çok sayıda üyesi istifa etti. 

 

Kongre kararıyla iktidardan desteğini çektiğini açıklayan Birleşik Abhazya partisinin, aralarında milletvekilleri ile il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda üyesi istifa etti.

 

Bileşik Abhazya 12 Haziran’da Sohum’da yapılan V. Kongresinde, Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab başkanlığındaki ülke yönetiminin icraatlarını onaylamadıklarını belirterek muhalefete geçtiğini açıkladı. İktidarı, içerde ‘milli güvenliği tehdit eden’ bir siyaset izlemek, dış politika da ‘pasif ve etkisiz’ olmakla suçlayan Birleşik Abhazya’nın parti kongresinde kabul edilen bildiride şu ifadelere yer veriliyor: “Yönetiminin otoriter sitili, kalkınma programının olmayışı ve yönetim sistemi reformlarını gerçekleştirmek istememesi ülkeyi kriz sınırına getirdi”.

 

Birleşik Abhazya Partisi Genel Başkanı Daur Tarba kongrede, yönetimin aşama aşama halkın güven ve saygısını kaybettiğini açıkladı. Abhazya’nın 2013 bütçesinin kayda değer bir ekonomik büyüme öngörmediğini, sosyal ve politik alandaki değişimlerin de olumsuz yönde olduğunu kaydeden Tarba, “Şu anda Abhazya’da yolsuzlukla mücadele edecek, yeni iş yerleri oluşturacak, demografik verileri iyileştirecek siyasi programlar yok” dedi.

 

2004’de sosyo-politik hareket olarak kurulan Birleşik Abhazya 2009’da siyasi partiye dönüştü. İkinci devlet başkanı Sergey Bagapş başkanlığındaki yönetimi destekleyen partinin üye sayısı yaklaşık 22 bin.

 

12-14 Haziran’da Birleşik Abhazya’dan ayrıldığını açıklayan isimlerden bazıları: Devlet Başkanı Yardımcısı Mikhail Logua, Başbakan Yardımcısı Aleksandr Straniçkin, milletvekilleri Ahra Kvekveskiri, Guram Barganciya ve Dmitri Gunba, Gagra bölge yönetimi başkanı Grigori Yenik yardımcısı Eteri Kondakov, Oçamçira, Sohum, Gulripşsk ve Gal bölge yönetimi başkanları Murman Copua, Jujua Bigvava, Timur Eşba ve Beslan Arşba. Ayrıca 12 Haziran’da Gulripşsk bölgesinde yaklaşık dört yüz üye istifasını sundu.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas