Abhazya muhalefeti YSK başkanının istifasını istedi

Abhazya’da muhalefet Yüksek Seçim Kurulu başkanından istifa istedi.

Abhazya muhalif liderlerinden Raul Hacimba, dün Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Batal Tabagua’ya gönüllü olarak görevini bırakması önerisinde bulundu.

 

Muhalif lider Hacimba’nın önerisi ile ilgili olarak Tabagua cevabını daha sonra vereceğini açıkladı.

 

Tabagua’nın gönüllü olarak istifa etmesi yönündeki öneri, muhalif lider Hacimba tarafından Geçici Halk Konseyi ve Siyasi parti, sivil örgütler Koordinasyon Konseyi’nin genişletilmiş toplantısında ifade edildi.

 

Hacimba bu önerisini, parlamenter Kan Kvarçiya ve Valeri Kvarçiya, ‘Aruaa’ üyesi Daur Açugba ve Halk Partisi Başkanı Yakub Lakoba’nın Tabagua ile ilgili güvensizliklerini ifade etmelerinin ardından sundu.

 

İstifası istenen Batal Tabagua da aynı toplantıda, Abhazya Yüksek Seçim Kurulunun seçim kanunları çerçevesinde çalıştığını, her zaman için çalışmalarının şeffaf olduğunu ifade etti.

 

Tabagua “ Sizlerin söylediklerini duydum ve anladım ki, hoşunuza gitmiyorum. Sebepleri açıklamadınız ama bu önemli değil. Beni Yüksek Seçim Kurulu seçti. Biz bir araya geleceğiz, konuşacağız ve cevabımı parlamentoya vereceğim. Herhangi bir sorun yok. Kanunlar çerçevesinde hareket edeceğim” dedi.

 

Tabagua’nın görev süresi 2017 parlamento seçimlerine kadar devam ediyor.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas