Abhazcanın gelişimi için yoğun çabalar

100 binden fazla Abhazca kitap dağıtıldı .

Abhazca Gelişim Vakfı tarafından Abhazya’daki okul ve okul öncesi eğitim kurumlarına 100 binden fazla kitap dağıtıldı.

 

Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, Abhazya Devlet Abhazca Gelişim Vakfı müdürü Gunda Kvitsiniya’yı ve vakıf çalışanı Gunda Sakaniya’yı kabul etti.

 

Görüşmede vakıf başkanı Devlet Başkanı Ankvab’a dil gelişimiyle ilgili belirlenmiş olan tüm projelerin zamanında yerine getirildiği bilgisini verdi.

 

Abhazya sınırları dışındaki yayınevlerinde 9 binden fazla Abhazca dil eğitimi için farklı kitap ve gereçler basılıyor. Kısa bir süre içinde de çocuklar için hızlandırılmış Abhazca kursları başlayacak.

 

Gunda Kvitsiniya görüşmede “ Abhazca olarak çocuklar için yayınlanan kitapların diğer dillerde yayınlanan kitaplardan geride kalmaması gerekiyor. Devletin desteği sayesinde, kaliteli kitap yayını imkanımız var” dedi.

 

Vakıf müdürünün verdiği bilgilere göre, vakıf tüm çalışma süresi içinde okul ve okul öncesi kurumlarda 100 binden fazla kitabı ücretsiz olarak dağıttı. Dmitri Guliya’nın 140. yıldönümü dolayısıyla vakıf çocuklar için şairin şiirlerinin yer aldığı kitaplar, küçük dinleyicilerin şairin kendi sesinden şiirlerini dinleyebileceği cd’ler yayınlayacak.

 

Vakıf çalışanı Gunda Sakaniya da gelecekteki çalışmalarında yeni teknolojileri kullanmayı planladıklarını ifade etti.

 

Görüşmede Devlet Başkanı Ankvab, vakfın yapmayı düşündüğü projeleri destekledi ve bundan sonra da vakfın projelerinde devletin desteğini almaya devam edeceğini kaydetti.

 

Abkhaziya.org,AjansKafkas