Yağanov: Çerkeslerin yabancı ideolojilere değil, tarihi gerçeklere ihtiyacı var

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’daki Çerkes Soykırımı anma törenlerine katılan İbrahim Yağanov, ‘Çerkeslerin, yaşadıkları trajedinin tanınmasına ihtiyacı var’ dedi.

Gürcistan’daki anma törenlerine ABD, Türkiye, İsrail, Ürdün, Almanya’dan toplam 150, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Adıgey’den 50 misafir katıldı. Bazı konuklar törenlere çocukları ile geldi. 

Törenlere katılan Kabardey-Balkar Adıge Khase sivil örgütü Başkanı İbrahim Yağanov “Aslında Kafkas-Rus savaşlarının sonuçlarının Rusya’da, Rus bilim adamları ile müzakere edilmesi lazım, ancak biz bu konuda inkardan başka bir şey duymuyoruz” dedi.

Yağanov “Rus bilim adamlarının çoğu bu savaşı Kafkasyalıların kendi aralarındaki bir savaşmış gibi göstermeye çalışıyor. Ancak gençlerimizin kafalarında birçok soru oluşuyor. Bunlardan biri şu: halkımızın büyük çoğunluğu neden kendi vatanında değil de ülke dışında? Gençlik bu ve diğer sorulara yanıt arıyor. Onların yabancı ideolojilere değil tarihi gerçeklere ihtiyacı var. Eğer bu tarihi gerçekleri Rusya’dan alamazsak, başka yerlerde arayacağız. Bu, dedelerimizin hatırası, bizim ve genç neslimiz için gerekli” şeklinde konuştu.

“Gürcistan, bize böyle bir imkan sundu. Biz de bu imkanı kullandık. Savaşların trajik döneminde Tiflis kültürel ve siyasi merkez idi. En büyük arşivler bugün halen burada. Gürcistan, halkımızın gerçekleri öğrenebilmesi için diğer imkanlarla birlikte tüm bu materyalleri sunmaya hazır” diyen Yağanov, Gürcistan’da ciddi demokratik değişimler yaşandığını, bugünkü Gürcistan’ın 20 yıl önce Abhazya ile çatışan Gürcistan olmadığını düşünüyor:  “Bugün Gürcistan hiçbir ön koşul olmadan tarihte Kabardey ve Gürcistan arasında var olan dostluk ilişkilerini yeniden inşa etmeyi öneriyor. Bizler Adıge etiğine göre uzatılan eli geri çeviremeyiz. Umuyorum ki, Anaklia’da açılan anıt, Gürcistan ve Kabardey-Balkar arasındaki dostluk ilişkilerinin yeniden tesis edilmesine dayanak olur”.

Karaçay-Çerkes Çerkes Kongresi örgütü Başkanı Kasey Kik ise “Gürcistan’ın geçen yıl Çerkes Soykırımını tanıması ve toplanmamıza vesile olan Anaklia’daki anıt açılışı, Çerkes meselesi için çok önemli. Gençlerimiz arasında Gürcistan’a, Çerkes ve Gürcü halkı arasındaki tarihi ilişkilere karşı büyük bir ilgi oluştu. Gürcistan’ın, Kafkasya’nın birçok sorununun görüşülebileceği bir merkez olabileceğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu. KU/ÖZ/YA