Tiflis’te sağduyulu biri çıktı

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’da iktidar ile muhalefet koro halinde ne pahasına olursa olsun Abhazya ve Güney Osetya’yı geri almak için şarkı tutturmuşken muhalefetin bir kanadı aykırı bir duruş sergiledi.

Kısaca ‘Sanayiciler’ olarak anılan ‘Gürcistan’ı Sanayi Kurtarır’ partisinin lideri Georgi Topadze, Abhazya’ya askeri harekâtın 1992-1993’teki trajedinin tekrarından başka işe yaramayacağını söyledi. Gürcistan’ın Abhaz ve Oset sınırına askeri yığınak yapması, buna karşın Rusya’nın bölgeye ilave barış gücü askeri sevk etmesiyle gerilim tırmanırken Topadze konuyla ilgili bir açıklama yaparak "Eğer Gürcistan saldırı yolunu seçerse, Abhazya trajedisi yeniden tekrarlayabilir. Sadece Amerikalılara güvenerek yaşamak tehlikeli.Durumdan çıkış seçeneklerinden biri olarak münasebetlerin normalleştirilmesini görüyorum. Ortaya çıkan mevcut durumda Rusya ile diyalog yolları bulmak lazım" dedi.
Parti olarak komşularla ilişkileri düzeltme prensibini belirlediklerini ve bundan sapmayacaklarını kaydeden Topadze, çözümün diplomatik yollarla sağlanması gerektiğini belirtip ekledi: “Rusya’yı tehdit etmenin bir perspektifi yok.” KU/ÖZ/FT