‘Tiflis seçim öncesi suni kriz çıkarıyor’

Tiflis/Ajans Kafkas – Kendi deyimiyle 2008’de ‘ayrılıkçılık meselesini çözme’ vaadiyle ortaya çıkmış Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Gürcü muhalefetinden 21 Mayıs genel seçimleri  öncesi kasten Abhazya ve Güney Osetya ile gerilim çıkarmakla suçlanıyor.

Gürcistan Cumhuriyet Partisi liderlerinden Tina Hidaşeli, Abhazya’nın dünden farklı özel bir durum arz etmediği halde yönetimin suni gerilimle meseleyi seçim malzemesi yaptığını söyledi. Hidaşeli "Son on yıldır yönetim hep seçim öncesi kıyamet tablosu çiziyor. Yönetim ve onun kontrolündeki medya tarafından durum suni olarak kızıştırılıyor" dedi.

Hidaşeli, eski Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze ve halefi Saakaşvili’nin Abhazya ve Güney Osetya meselesini ortak düşmana nefret uyandırmak amacıyla kullandığını belirterek "Saakaşvili’nin geçenlerde Oset ve Abhazlara yönelik yaptığı açıklama, duyduğum en utandırıcı açıklamaydı. Devlet başkanlığı süresince çok kereler mülkiyet ve daha başka birçok şeyin korunması konusunda söz verdi. Ama yerine getirmedi. Abhazlar ona nasıl inanabilir? Neticesiz savaş, askeri ifadeler ne kadar popülerdir, kaç aile oğlunu savaşa göndermeye hazırdır bilmiyorum, ama biz barıştan yanayız ve bu Gürcistan’da mümkün. Ama barışçıl çözüm için bizim daha akıllı ve tutarlı bir hükümete ihtiyacımız var. Bizler BDT’den ayrılma ve barış askerleri meselesini ne kadar çok gündeme getirdik, şimdi ise yönetim ‘BDT barış askerleri’ diye bağırıyor" dedi. Hidaşeli, 3 Mayıs’taki açıklamasında da farklı tutumlarından dolayı partisinin gençlik kolu üyelerine tehdit geldiğini, kendisinin de sürekli takip edildiğini söylemişti. KU/ÖZ/FT