Saakaşvili: Yeni hükümet olaysız bir şekilde göreve başlayacak

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, ‘iktidar değişikliğinde sorun yaşanmayacak’ dedi

 

Dün Tiflis’te devlet başkanlığı sarayında Gürcistan Hayali lideri Bidzina İvanişvili ile görüşen Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, yeni hükümetin olaysız bir şekilde göreve başlamasını sağlayacağını söyledi.

 

Gürcistan’da yapılan parlamento seçimlerinde Gürcistan Hayali koalisyonunun seçimleri kazanmasının ardından Saakaşvili, koalisyona yeni hükümeti oluşturma görevi verdi, Bidzina İvanişvili de 8 Ekim’de yeni hükümet yapısını açıkladı.

 

Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, ülkesinde ‘tarihi bir süreç’ yaşandığını ifade etti ve yönetimin demokratik yolla el değiştirdiğini kaydetti. Saakaşvili “Gürcistan halkı seçimini yaptı. Her zaman söyledik ve bundan sonra da söyleyeceğiz: Gürcistan halkının seçimine saygılıyız.” dedi.

 

Kendi partisi Ulusal Hareket ile Gürcistan Hayali arasında birçok siyasi konuda temel anlaşmazlıklar olmasına rağmen yönetimin devir tesliminde herhangi bir olay yaşanmayacağını kaydeden Saakaşvili “Demokrasiyi korumamız, güçlendirmemiz, böylece Gürcistan’da bundan sonra özgür seçimler yapılmasını sağlamamız lazım. Halk gelişmeleri kendisi değerlendirecek. Birçoklarının analiz yapabilmesi için zaman tanımak gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

İvanişvili ise görüşme hakkında “Görüşmede dış politika konusundaki görüşlerimizi de paylaştık. Avrupa ve Atlantik kurumlarına yönelik çalışmalarımız devam edecek, yakın bir zamanda Gürcistan NATO’ya girebilir” açıklamasında bulundu. KU/ÖZ/YA