Saakaşvili için yolsuzlk suçlaması

Saakaşvili’ye bütçe kaynaklarını harcama suçlaması.

Eski Gürcistan devlet başkanı Mikhail Saakaşvili’ye 8,8 milyon lari (5 milyon dolardan fazla) bütçe kaynağını zimmetine geçirme suçlamasının yapıldığı dün Gürcistan başsavcılığınca açıklandı.

 

Gürcistan başsavcılığı temsilcisi dün verdiği brifingde “ Saakaşvili bütçe kaynaklarını harcamaktan ötürü adli sorumluluğa çağrıldı” açıklamasında bulundu. Başsavcılığa göre, eski devlet başkanı Saakaşvili önemli miktarda bütçe kaynağını kendi ailesi ve kişisel talepleri için özel devlet güvenlik hizmeti fonu aracılığıyla harcadı.

 

Bütçe kaynağının özellikle İtalya’da yat kiralama, masör ve aşçı hizmeti, otel kirası için kullanıldığı kaydediliyor.

 

Bu dava ile Saakaşvili’ye yönelik açılan davaların sayısı üç oldu. 29 Temmuzda başsavcılık Saakaşvili hakkında Kasım 2007’de muhalefetin eylemini dağıtma, İmedi TV kanalını yağmalama,  milyarder Badri Patarkatsişvili’nin malını almada yetki sınırlarını aştığı konusunda suçlamada bulundu. 2 Ağustosta mahkeme Saakaşvili hakkında gıyabi tutuklama kararı aldı.

 

5 Ağustosta Gürcistan başsavcılığı Saakaşvili hakkında milletvekili Valeri Gelaşvili’yi dövme olayından suçlamada bulundu.

 

Saakaşvili hakkındaki suçlamalarla ilgili olarak daha önceden yaptığı açıklamada bunların siyasi olduğunu ifade etti.  Saakaşvili’ye göre, hakkındaki suçlamalara eski Gürcistan başbakanı, Gürcistan hayali koalisyonu lideri Bidzina İvanişvili’nin talimatı öncülük etti ve arkasında Rusya bulunuyor.

 

Dünkü suçlama ile ilgili olarak avukatı Otar Kahidze “ Saakaşvili ile görüştüm. Hakkındaki suçlamayı hayasızlık olarak görüyor ve bu suçlamayı yapanlar bütçe kaynaklarını asıl kendileri harcamışlardır. Bu suçlamaların, ülkeye de hiç bir fayda sağlamayacağını düşünüyor” dedi. 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas