Pankisi’de Gürcüler ve Kistler birbirine girdi

Tiflis – Gürcistan’da Kistler ve Gürcüler arasında toplu kavga yaşandı, dört kişi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

 

Gürcistan’nın Pankisi vadisinde Gürcüler ve Kistler arasında yaşanan toplu kavgaya yaklaşık 30 kişi karıştı, dört kişi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Çeçen alt grubu sayılan Kistler Çeçence konuşan Müslüman bir halk. Sayıları Gürcistan’ın 2002 nüfus sayımına göre yedi binin üzerinde.

 

Görgü tanıklarının ifadesine göre, sık yaşanan günlük anlaşmazlıklar önce 17 Ağustos akşamı Duisi’de daha sonra komşu Matani köyünde kavgaya dönüştü. Polis kavga edenleri ayırmayı başaramadı. Olay yerine özel istihbarat geldi ve durumu sakinleştirdi. Kavgadan sonra Matani sakinleri yolu kapatarak araçların komşu köye gidişine izin vermedi.

 

18 Ağustos sabahı Kist ve Gürcü büyükleri müzakerelere başladı. Görüşmeye Gürcistan parlamentosundan milletvekili Zviad Zviadauri de katıldı. Aynı zamanda Duisi polis şubesinde kavgaya karışan zanlıların sorgusu yapıldı. İçişleri bilgilerine göre, çetecilik suçundan soruşturma başlatıldı, şimdilik kimse gözaltına alınmadı.

 

Gürcistan İçişleri Bakanı İrakli Garibaşvili 18 Ağustos’ta Telavi’de kavgaya karışanların köylüleriyle görüşüp olayla ilgili bilgi aldı. İçişleri Bakanlığı akşam saatlerinde Duisi’de polis kontrolünün sağlandığını açıkladı.

Kavkazki Uzel, AjansKafkas