NATO Gürcistan’da eğitim merkezi kuruyor 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gürcistan’da NATO eğitim merkezi kurulacağını açıkladı. 

 

NATO Genel Sekreter Stoltenberg eğitim merkezinin kurulmasıyla ilgili açıklamayı, dün Brüksel’de Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile yaptığı görüşmenin ardından yaptı.  Stoltenberg “Galler’de anlaştığımız paket üzerinde çalışmalara devam etmeyi düşünüyoruz. Gürcistan’ın savunmasını güçlendirecek olan bu paket, ortak bir eğitim merkezinin kurulmasını öngörüyor. Biz bunu, Gürcistan’ın egemenliğine olan saygımızdan yapıyoruz. Eğitim merkezinin kurulmasına karar verdik ve hayata geçireceğiz” dedi. Stoltenberg, eğitim merkezinin kurulmasıyla ilgili somut kararın, 2015 Şubatında NATO ülkeleri bakanlar toplantısında alınacağını da sözlerine ekledi.

 

5 Eylülde Galler’deki NATO zirvesinde Gürcistan’a, ülkenin NATO üyeliğine hazırlık sürecini etkinleştirme imkanı tanıyacağı belirtilen ‘geliştirilmiş işbirliği’ paketi sunuldu. 7 Eylülde Tiflis’te yapılan ABD ve Gürcistan savunma bakanları görüşmesinde, iki ülkenin askeri alanda işbirliği konularında anlaşma sağlandı ve eğitim merkezi konusu da gündeme geldi.

 

2008’de yapılan referandumda Gürcistan halkının yüzde 77’si Gürcistan’ın NATO’ya girmesi yönünde oy kullandı. Ekim 2013’de dönemin NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Gürcistan’ın üyeliğinin 2014 yılı içinde gerçekleşemeyeceğini açıklamıştı.  Daha önceden yapılan açıklamalarda da, NATO üye ülkelerinin Gürcistan’ı kabul etmeye hazır oldukları, ancak buna Abhazya ve Güney Osetya sorunlarının çözülmemiş olmasını engel olduğu ifade edilmişti.

Ajans Kafkas