İvanişvili bakanlar kurulunu açıkladı

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’da parlamento seçimlerinin galibi Gürcistan Hayali koalisyonun lideri Bidzina İvanişvili bakanlar kurulunu açıkladı.

Gürcistan Hayali koalisyonun lideri Bidzina İvanişvili bugün düzenlediği basın toplantısında, başbakanlığını yapacağı yeni hükümetin bakanlar kurulunu oluşturacak isimleri açıkladı.

Bakanlar kurulunda iki başbakan yardımcısı olacak: savunma bakanı İrakli Alasaniya ile bölgesel kalkınma ve alt yapı bakanı Kaha Kaladze.

Avrupa ve Amerika kurumları ile entegrasyon bakanı olarak Aleksey Petriaşvili, entegrasyondan sorumlu devlet bakanı Paata Zakareşvili, diasporadan sorumlu devlet bakanı olarak Kote Surguladze sunuldu.

İvanişvili, Maya Pancikidze’yi dışişleri bakanı, İrakli Garibaşvili’yi içişleri bakanı, Teo Tsulukiani’yi adalet bakanı, Amiran Gamkrelidze’yi çalışma, sağlık ve sosyal güvenlik bakanı, Sozar Subari’yi de ceza infaz ve hukuki yardım bakanı olarak açıkladı.

Yeni kabinede tarım bakanlığını David Kirvalidze, spor ve gençlik bakanlığını Levan Kipiani, kültür bakanlığını ise Guram Odişariya üstlenecek.

İvanişvili’nin maliye, eğitim, çevre, ekonomi, enerji ve tabi kaynaklar, mülteci işleri konusundaki bakanların önümüzdeki günlerde açıklanacağını kaydetti.

Yeni dönemde parlamento başkanlığı için David Usupaşvili, başsavcılık için Arçip Kbilaşvili, devlet hizmetleri başkanlığı için Revaz Şavişvili, ulusal banka müdürlüğü için Nodar Cavahişvili isimleri düşünülüyor. KU/ÖZ/YA