Gürcü Patriği İliya, Putin’e kardeşlik ve ‘bölgesel bütünlükten’ bahsetti

Moskova/Ajans Kafkas – Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği II. İliya Moskova’da Vladimir Putin’i ziyaret etti.

Gürcistan, Rusya ile diplomatik ilişkilerini Ağustos 2008’de Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımasının ardından durdurmuştu. 1 Ekimde Gürcistan’daki parlamento seçimlerini kazanan ‘Gürcistan Hayali’ koalisyonu ilişkileri yeniden kurmak için harekete geçti. Başbakan Bidzina İvanişvili sosyal ve ticari işbirliğinin yeniden oluşturulacağını açıkladı ve eski Rusya Büyükelçisi Zurab Abaşidze’yi Rusya ile ilişkiler özel temsilci olarak atadı.

Moskova’yı ziyaret eden Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği II. İliya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Gürcü Başbakan Bidzina İvanişvili’nin iyi dileklerini sundu.

Gürcü Patrik’e, Rusya ve Gürcistan halkları arasındaki irtibatın korunması konusundaki gayretinden ötürü teşekkür eden Putin “Bugünkü zor şartlarda kardeş halklarımız arasında insani, manevi, kültürel ilişkilerin desteklenmesi için her şeyi yapıyorsunuz” dedi.

Patrik İliya da Putin’e “Size yeni başbakanımızın selamlarını iletmek istiyorum. O, ilişkilerimizi düzeltmek için gereken ve mümkün olan her şeyi yapıyor. Aramızdaki tüm sorunların ortadan kaldırılacağını ve önceki gibi kardeş olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşme öncesinde İliya, Abhazya ve Güney Osetya konusunu da görüşmek istediğini ifade etti ve “İnanıyorum ki, Tanrı ve etkili insanlar sayesinde er veya geç Gürcistan’ın ‘bölgesel bütünlüğü’ sağlanacak ve bu ne kadar çabuk olursa o kadar iyi olacak” dedi.

Gürcistan ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkileri bozulmasının ardından Gürcistan Ortodoks Kilisesi defalarca Rusya’yı ziyaret etmiş ve Rusya Ortodoks Kilisesi ile görüşmüştü. KU/ÖZ/YA