Gürcistan’da Çerkes Soykırımı kitabının tanıtımı yapıldı

Tiflis/Ajans Kafkas –  Tiflis’te ‘Çerkesya’ sergisi açıldı ve Çerkes Kültür Merkezi Başkanı Merab Çukhua’nın ‘Çerkes Soykırımı’ kitabının tanıtımı yapıldı.


Gürcistan Parlamentosu Milli Kütüphane sergi salonunda Çerkesya sergisinin açılışı yapıldı. Törende Çerkes Kültür Merkezi Başkanı, Profesör Merab Çukhua’nın ‘Çerkes Soykırımı’ kitabının tanıtımı da yapıldı.

25 Haziran’da açılışı yapılan sergide çağdaş Çerkes ressamlar Janty Basha (ABD) ve Zaur Şogenov’un (Kabardey-Balkar) çalışmaları yer alıyor. Çerkes Kültür Merkezi ve Gürcistan Milli Kütüphanesi tarafından organize edilen serginin açılışında Çerkes Soykırımı ile ilgili arşiv belgeleri de sergilendi.

Merab Çukhua’nın tanıtımı yapılan kitabı ‘Çerkes Soykırımı’nda yer alan materyaller yedi dilde (İngilizce, Almanca, Gürcüce, Çerkesçe, Türkçe, Arapça ve Rusça) yayınlandı.

Açılışta konuşan Merab Çukhua, üç yüz yıldır Kafkasya’da devam eden trajik olayların sorumlusu olan Rusya’nın, artık bu duruma bir son vermesi gerektiğini ifade etti ve “Çerkes Soykırımı, tarihin şahit olduğu bir vakadır. Eğer Rusya bunu itiraf ederse, kendisi için daha iyi olacak. Üstelik 2010’da Rusya tüm dünyadaki Çerkesleri kendi yurttaşları olarak tanıdı” dedi.

Çukhua, kitabının Çerkes halkına yönelik cinayetlerin gerçekten planlı olup olmadığı konusunda şüpheleri olanların gerçeği bulmasına yardımcı olmasını ümit ettiğini de sözlerine ekledi. Gürcistan Diaspora Bakanı İrakli Nadiradze ve Gürcistan Kafkas Vakfı Başkanı Givi Gambaşidze de sergi açılışında konuşma yapan isimler arasındaydı. KU/ÖZ/YA