Gürcistan’da Abhazca ve Osetçe gazete yayına hazırlanıyor

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’da Abhazca ve Osetçe yayın yapacak ‘Tiflis-Sohum, Tiflis-Tshinval’ adlı haftalık gazete yayın hayatına hazırlanıyor.

Haftalık gazetenin yayınlanmasını organize eden ‘Gürcü-Abhaz ve Gürcü-Oset Evi’ hareketi başkanı Nestan Kirtadze “Bu, Gürcü, Abhaz ve Oset gazetecilerin ilk ortak enformasyon alanı olacak ve bu gazete aracılığıyla aralarında doğrudan ilişkiler gerçekleştirilecek. Başarılar ve problemler hakkında, geleneklerimiz, gelecek nesillerimiz, somut sosyo-ekonomik ve eğitim projeleri hakkında doğrudan diyalog, barış içinde var olmamızın gerekliliğidir” dedi.

Kirtadze’nin ifadesine göre, proje birkaç etaptan oluşuyor; haftalık Abhazca ve Osetçe gazetenin yayınlanması; Gürcü, Abhaz ve Oset gazetecilerin görüşmeleri; gazetecilerin internetten yayın yapacak ortak radyo ve TV kanallarında buluşmaları ve ortak medya holdinginin oluşturulması.

Nestan Kirtadze, “Projenin gazetecilere sunulmasının ardından Gürcistan’daki elçilik ve diplomatik temsilcilikler ile uluslararası örgütlere gönderilecek. Yakında projenin tanıtımı Brüksel ve Berlin’de yapılacak” açıklamasında bulundu. KU/ÖZ/YA