‘Gürcistan ABD’den saldırıya vize alma çabasında’

İstanbul – Kosova’nın bağımsız devlet olarak tanınmasının ardından Abhazya ve Güney Osetya’nın da Rusya tarafından tanınabileceği korkusuna kapılan Gürcistan’ın Abhazya’ya saldırı hazırlığı yaptığına dair iddialar yine gündemde.

Kafkas-Abhaz Dayanışma Komitesi Başkanı İrfan Argun, Batılı bir diplomatik kaynağa dayanarak Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin mayıstaki genel seçimler öncesinde Abhazya’ya saldırmak için ABD’den yeşil ışık almaya çalıştığını söyledi. Hafta başında Abhazya üzerinde düşürülen İsrail yapımı casus uçağının da Gürcistan’ın Abhazya’ya karşı yeni bir saldırıya hazırlandığının işareti olabileceğini belirten Argun, bunu daha fazla Gürcistan içindeki siyasi karışıklığın tetiklediği bir macera olarak gördüklerini belirtti.  Argun komite adına yaptığı yazılı açıklamada da uluslararası toplumun dikkatini bu meseleye çekmeye çalıştı. Uluslararası topluma “Abhazya’ya karşı yeni bir oldubittiye izin vermeyin” diye seslenen Argun, “Kosova’nın BM kararı olmaksızın tek taraflı bağımsızlık ilanının Batılı devletler tarafından tanınmasının 17 yıldır "bağımsız ve egemen bir devlet" olarak tanınmayı bekleyen Abhazya için emsal teşkil edeceği gerçeğini gören Gürcistan’ın 1992’deki gibi yeni bir savaş çılgınlığına kalkışabileceğine dair işaretler gelmektedir. Abhazya’nın tanınma ihtimali karşısında panikleyen Tiflis yönetiminin Gürcistan’da mayısta yapılacak genel seçimler öncesinde Abhazya üzerinden yeni bir maceraya kalkışmasından endişe duyulmaktadır” dedi. Komite uyarısını şöyle sürdürdü:

“Bütün tartışmalı boyutlarına rağmen Kosova’nın bağımsızlığını "küçük toplulukların kendi kaderlerini tayin etme hakkı" olarak gören uluslararası toplumun, bu yeni devletin varlığını koruyup sürdürebilmesi için her türlü tedbiri aldığına şahit oluyoruz.  Beri tarafta ise sancılı bir küreselleşme sürecinde dağılan eski bir bloğun enkazında yeni devletler uluslararası toplumun açık onayı ve desteğiyle filizlenirken, kendi kaderlerini tayin etme hakları gasp edilen cumhuriyetler de var. Bu cumhuriyetler hala var olma ve tüm dünyaca tanınma mücadelesi vermektedir. Bunlardan birileri de Abhazya ve Osetya’dır.

Abhazya’nın dünyanın gözleri önünde bütün engellemelere, Gürcistan’ın saldırısıyla uğradığı ağır tahribata ve kayıplara rağmen, egemenlik ve var olma mücadelesinde kaydettiği gelişme ortadadır. Sürekli saldırı, silahlı tehdit ve taciz girişimleri karşısında yılmadan "de facto’ bağımsızlığını ve egemenliğini koruma azmini yitirmeyen Abhazya, Gürcistan’la imzalanacak bir saldırmazlık anlaşmasını, hala barışa giden bir ilk adım olarak beklemektedir. Ancak taraflar arasında arabulucu rolü üstlenen Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bu konudaki son çağrısı da yüksek sesle reddedildi.

Böyle bir saldırmazlık anlaşmasından sürekli kaçan Gürcistan’ın yeni bir oldubitti hazırlığı içinde olduğu, destekçilerinin de oluruyla, yeni bir saldırıya hazırlandığı duyumları gelmektedir. Bu hafta başında Abhazya hava sahasında düşürülen insansız casus uçağı da bu hazırlığın işaretlerinden biridir.   Bizler Kafkas diasporası olarak, bedeli taraflarca da çok ağır ödenecek olan yeni bir "oldubitti" ile karşı karşıya kalmamak için tüm dünyanın dikkatini bu gelişmelere çekmek istiyoruz.  

Tüm Kafkasya’yı saracak bu alevin tutuşturanlarla birlikte seyredenleri de yakacağı ARTIK bilinmelidir. Küreselleşen dünyada hırs ve akılsızlığın bedellerini hepimiz ödüyoruz…  Abhazya üzerinden yeni bir saldırı çılgınlığına ne Kafkasya’nın ne de Kafkas diasporasının tahammülü vardır.  Bu nedenle bir kez daha uluslararası topluma sesleniyoruz; Kosova için seferber olduğunuz gibi Kafkasya’nın alev almasına da seyirci kalmayın.” (Ajans Kafkas)