Gürcistan’da Cuma namazına engel

Tiflis –  Gürcistan’ın Dedoplitskaroysk bölgesi Samtatskaro köyü sakinlerinin, Müslüman komşularının Cuma namazına engel olduğu kaydediliyor.

 

Samtatskaro köyü Müslüman sakinlerinden Suliko Hozrevanidze, köyün çoğunluğunu oluşturan Ortodoksların 28 Haziran’da Cuma namazını engellediklerini ve eşinin dövüldüğünü açıkladı. Hozrevanidze’nin ifadesine göre, Ortodokslar komşu köylerden Cuma namazı için misafir gelen diğer Müslümanların eve girmesine izin vermedi, Müslümanları toplamamasını ve köyü terk etmesini istediler. Olayların ancak polis müdahalesiyle durdurulabildiği belirtiliyor. Hozrevanidze, Gürcistan Anayasasının vatandaşlara inanç özgürlüğü verdiğini, evinden çıkmayı düşünmediğini ve devletten yardım beklediğini ifade etti.

 

Samtatskaro’da sadece üç Müslüman yaşıyor, ancak Cuma namazı için Hozrevanidze’nin evine komşu yerleşim yerlerinden onlarca Müslüman geliyor. Köyün çoğunluğunu oluşturan ve daha önce Müslümanların Cuma namazı kılmasına engel olmayan Ortodokslar, namaza karşı olmadıklarını ancak 30 yıl önce bölgeye yerleşmiş olan Müslümanların köyde cami inşa etme planlarını protesto ettiklerini ifade ediyor.

 

7 Mart’ta ‘Milli Cephe’ adlı sivil toplum örgütü üyeleri Tiflis’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde ‘Acara’nın Müslümanlaştırılmasına ve Batum’da cami yapılmasına karşı’ protesto eylemi yapmıştı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas