Gürcistan parlamentosunun taşınması tartışma yarattı

Gürcistan’da muhalifler parlamentonun taşınmasını desteklemiyor.

Gürcistan hükümet partisi ‘Gürcistan Hayali’ bu ay içinde Gürcistan parlamentosunun Kutaysi şehrinden Tiflis’e taşınmasını görüşecek.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan ‘Gürcistan Hayali’ liderlerinden milletvekili Tinatin Hidaşeli, parlamentonun Tiflis’e taşınmasına muhalif ‘Milli Birlik Hareketinin’ destek vermeyi red etiğini belirtti.

 

Seçimlerdeki zaferlerinin ardından ‘Gürcistan Hayali’ koalisyonu temsilcileri, yasama ve yürütme çalışmalarının ülkenin farklı şehirlerinde yürütülüyor olmasına izin verilemeyeceğini ve parlamentonun Kutaysi’den başkent Tiflis’e getirilmesi gerektiğini açıkladı.

 

3 Marttaki basın toplantısında milletvekili Hidaşeli “ Bildiğim kadarıyla ay sonunda parlamentonun tüm faaliyetleri, oturumlar dışında Tiflis’te yapılması planlanıyor, oturumlar ise Kutaysi’de olacak. Sözü edilen faaliyetler parlamento büro oturumları, parlamento komite oturumları ve milletvekillerinin çalışmalarıdır” açıklamasında bulundu.

 

Ancak Milli Birlik Hareketi muhalefeti, parlamentonun Tiflis’e taşınmasına kesinlikle karşı çıktı. Muhalifler ayrıca, Tiflis’te parlamento binası ofislerinde çalışmayı da reddetti.

 

Milli Birlik Hareketi milletvekili Nugzar Tsiklauri 3 Marttaki basın açıklamasında “ Hiç bir şekilde parlamentonun Kutaysi’den Tiflis’e taşınmasını kabul etmeyeceğiz.

 

 Bu mesele şantaj ve korkutma aracı idi, çünkü ‘Gürcistan Hayalinin’ bu değişimi Gürcistan Anayasasında yapmak için gereken milletvekili oyuna sahip değil. Anayasada değişiklik için parlamentonun 2/3 oyuna, yani 113 oya ihtiyaç var. Gürcistan Hayali’nin bu kadar oyu yok ve hiç bir zaman da olamayacak” dedi. Ayrıca parlamentonun Tiflis’e taşınmasıyla ilgili isteğin Gürcistan Hayali’nin kaprisli bir isteği olduğunu ifade etti.

 

Eski devlet anayasa komisyonu başkanı Avatandil Demetraşvili ise büro ve komite çalışmalarının Tiflis’te yapılmasının Anayasaya aykırı olmayacağını, çünkü buralarda yapılan görüşmelerin resmi görüşmeler olmadığını kaydetti.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas