Gürcistan Ağustos 2008 savaşının incelenmesi için komisyon kuruyor

Tiflis – Gürcistan’da Ağustos 2008 olaylarında yetkilerini kötüye kullananların tespit edilmesi için komisyon kuruluyor.

 

Gürcü milletvekili David Saganeldze dün, Ağustos 2008 savaşı dönemindeki iktidarın eylemlerinin incelenmesi için parlamento bünyesinde özel bir komisyon kurulacağını açıkladı.

 

 

8 Ağustos 2008’de Gürcistan’ın Güney Osetya’ya saldırmasıyla başlayan savaş beş gün devam etmiş, Rusya’nın müdahalesiyle Gürcistan geri çekilmek zorunda kalmıştı. 26 Ağustos’ta dönemin Rusya Federasyonu devlet başkanı Dmitri Medvedev, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması kararını imzaladı. 28 Ağustos’ta da Gürcistan, Rusya ile diplomatik ilişkilerini sonlandırdı. Gürcistan’da 1 Ekim 2012’de yapılan parlamento seçimlerinin galibi Gürcistan Hayali koalisyonu Rusya ile ilişkilerin yeniden oluşturulmasını istiyor.

 

 

David Saganeldze’nin ifadesine göre, komisyonun nasıl bir formatta oluşturulacağı henüz netleşmiş değil. Eylül 2008’de kurulan benzeri komisyonların somut neticeler vermediğini kaydeden Saganeldze “Önceki yönetimin topluma verdiği cevaplar tamamen gerçekleri gizlemeye yönelikti” dedi. Gürcistan Adalet Bakanı Teya Tsulukiani de hükümet olarak, savaş döneminde suça karışmış yetkililerin tespit edilip cezalandırılması için harekete geçeceklerini belirtti.

 

 

Ağustos 2008 savaşının incelenmesinin Gürcistan’ın imajına zarar vermeyeceğini ifade eden Başbakan Bidzina İvanişvili, konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Şahsen benim kafamda birçok soru var. Dönemin devlet başkanı ve hükümetinin uygunsuz hareket ettiklerini düşünüyorum. Eğer zamanında uluslararası gözlemcileri davet etmiş olsalardı kesinlikle uygun olurdu, bu süreç de böylelikle bitirilebilirdi”. 

NULL