Eski siyasi tutuklular Saakaşvili’nin yargılanmasını istiyor

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’da afla serbest kalan siyasi tutuklular Saakaşvili’nin yargılanmasını istiyor.

Gürcistan Parlamento Başkanı, 17 binden fazla mahkumu ilgilendiren Af Kanununu 12 Ocak’ta imzaladı. 13 Ocak’ta kanunun yürürlüğe girmesiyle 190 siyasi tutuklu serbest kaldı.

Afla serbest kalan siyasi tutuklular dün Tiflis’te bir basın toplantısı düzenleyerek, Parlamento Başkanı David Usupuşvili’den Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’nin yargılanmasını istedi.

Eski Siyasi Tutuklular sivil toplum örgütü başkanı Nanoy Kakabadze tarafından okunan ve 57 eski siyasi tutuklu tarafından imzalanan bildiride “Yüzlerce siyasi tutuklu yaratan, birçok insanın sağlığına ve hayatına mal olan işkence sistemini kuran siyasiler istifa etmeli. Eğer Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’nin böyle bir karar almaya gücü yoksa devlet başkanının yargılanması için parlamentoya başvuruyoruz” ifadelerine yer verildi.

Aftan yararlanan siyasi tutuklular Saakaşvili’nin istifası için 20 Ocak’ta yapılması düşünülen mitinge katılmayı da planlanıyor. Kakabadze’nin ifadesine göre, farklı şehirlerde yaşayan siyasi tutuklular Parlamento Başkanına gönderilen metne imza koyamadı, ancak onlar da 20 Ocak’ta Tiflis’te yapılacak mitinge katılmayı düşünüyorlar. KU/ÖZ/YA