Ahıska Türkleri Gürcistan’a dönmeye hazır 

Sürgün edilişlerin 70. yılında vatanlarına dönmeye hazırlanan Ahıska Türkleri Tiflis’teki konferansta buluştu. 

 

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 70. yıldönümü münasebetiyle bir konferans düzenlendi. Gürcistan, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’da yaşayan Ahıskalılar Gürcistan hükümeti tarafından sunulan eve dönüş stratejisini görüştü.

 

Konferans katılımcıları Ahıskalıların Gürcistan’a geri dönüş sürecinin hızlandırılması için aşama aşama ilerleyecek bir plan geliştirilmesi ve göçmenlere çifte vatandaşlık verilmesi gerektiğini ifade ettiler. Konferans’ta çifte vatandaşlığın, sürecin kolaylaştırılması ve mevcut sorunların çözümü için en önemli adım olacağı özellikle vurgulandı ve Gürcistan hükümeti ile sürekli işbirliği içinde olma kararı alındı.

 

Gürcistan 2011 yazında Ahıska Türklerine geri dönüş izni vermeye başladı. Azerbaycan’da yaşayan yaklaşık 13 bin kişi Gürcistan’a dönmek için başvuruda bulundu, 296’sı Gürcistan vatandaşlığını aldı.

 

Ahıska Türkleri; Karaçay-Malkarlar, Çeçen-İnguşlar, Kırım Tatarları ve Kalmuklar gibi (1941-1945) Stalin sürgünlerine maruz kaldı. Ahıskalılarla birlikte bütün Kafkas Ötesinden yaklaşık 100 bin kişi sürgün edildi.

Ekho Kavkaza, AjansKafkas