Abhaz-Gürcü sınırında savaş tamtamları

Tiflis/Sohum – Gürcistan ile Abhazya sınırında yine kriz patladı. Bu sefer ki gerilimin  odağında bölgede görevli Rus barış gücü var.

Tiflis, Rus güçlerinin BM’nin de bölgede gerilimi artırdığı gerekçesiyle kapatılmasını istediği Ganmukhri’deki Gürcü gençlik kampını ele geçirmeye kalkıştığını öne sürdü. Ruslar ise sadece kendilerine silah doğrultan Gürcü polisleri gözaltına alıp silahsızlandırdıklarını savundu. Krizin andından hem Gürcü hem Abhaz tarafı güvenlik güçlerini alarma geçirdi.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı’nın iddiasına göre, Ruslar kampa yedi tank ve zırhlı araçlarla girdi. Rus askerler kampın ele geçirilmesine direnen üç polisi gözaltına aldı. Polisler daha sonra güvenlik bölgesinde bir zırhlı araçta elleri kelepçeli olarak bulundu. Gürcistan Dışişleri yetkilisi Şota Utiaşvili polislerin işkence gördüğünü öne sürerek, “Durum çok gergin. Orduya tam savaşa hazır olması talimatı verildi” dedi.

Hemen bölgeye giderek incelemelerde bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili de, Rus barış güçlerini kışkırtıcı eylemde bulunmakla suçladı. Rus barış güçleri komutanı Sergey Çaban’ın en kısa sürede bölgeyi terk etmesini isteyen Saakaşvili, "Rus generali bölgede artık kimse istemiyor. Onu istenmeyen adam ilan ediyorum. Ganmukhri bölgesi de, Sohum da, Tiflis de Gürcistan toprağı” dedi.

Rus televizyonları barış gücü askerlerinin Gürcü sınır koruma görevlilerini ve bölge sakinlerini sınırdan uzak tutmak için havaya ateş ederken gösterirken Sergey Çaban, Rus barış güçleri üzerine ateş açılması tehdidi üzerine Gürcü polislerin gözaltına alınıp silahsızlandırdıklarını söyledi. Çaban polislere işkence yapıldığı suçlamasını ise kesin bir dille reddetti.

Abhazya devlet başkanının Gal özel temsilcisi Ruslan Kişmariya ise “Gürcistan çatışma çıkarmaya çalışıyor. Gürcistan tarafının amacı Rus barış güçlerini gözden düşürmek” dedi.

Abhazya Genel Kurmay Başkanı Anatoli Zaitsev de, ordunun alarma geçirildiğini ve sınıra takviye güçler gönderdiklerini açıkladı. (Ajans Kafkas)