Nalçik’te terör konulu toplantı

Nalçik’te Rusya Federasyonu Milli Antiterör Komitesi(NAK) genel toplantısı yapıldı. 

13 Ekim’de Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te Milli Antiterör Komitesi (NAK) başkanı, Rusya FSB müdürü A. Bortnikov başkanlğında NAK’ın olağan toplantısı gerçekleştirildi. 

Toplantıya NAK üyeleri, Kuzey Kakfasya Federal Bölge RF devlet başkanı temsilcisi Sergey Melikov, Kuzey Kafkasya Federal Bölgeye dahil olan Özerk Cumhuriyet başkanları, bölgede bulunan federal kurumların yöneticileri ve bölgede faaliyet gösteren güvenlik güçlerin yöneticileri katıldı.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti cumhur başkanlığı ve hükümet basın sözcülüğünün yaptığı açıklamaya göre, toplantıda Kafkasya bölgesinde teröre karşı uygulanacak stratejiler yanında bölgesel Anti Terör Komitelerinin uyarıcı-engelleyici çalışmalarının daha aktif bir halde yürütülmesi gerektiği konuşuldu. 

Toplantıdaki konuşmasında Bortnikov, katılımcıların dikkatini uluslararası terör örgütlerinin faaliyetlerinden dolayı oluşan ciddi tehlikeye çekti. Bortnikov Batı ülkelerinin göz yummasıyla Orta Doğu’da kanlı bir savaş başladığını ve sonuç olarak ortaya IŞİD çıktığını söyledi. IŞİD’in sürekli olarak asker sayısını arttırdığını söyleyen Bortnikov artık tehlikenin Orta Doğu’nun sınırları dışına çıktığını ekledi. Bortnikov yaptığı konuşmada terör örgütü IŞİD’i durdurmak için Rusya’nın Suriye’de Esed rejimini desteklediğini söyledi.

Bortnikov, Rusya’da terör faaliyetlerini durdurmak için suçluların cezasız kalmadığını göstermenin önemli olduğunu ve Budenovsk saldırısına katılanların zaman aşımı olmadan cezalandırılmasının teröristler için iyi bir örnek olacağını söyledi. 

NAK başkanı, Kuzey Kafkasya Federal Bölgede terör faaliyetlerinde düşüş yaşandığını ifade etti. 2015’in ilk dokuz ayında önceki yıllara göre terör olayları üç kat azaldı. Kanunlara aykırı faaliyetlere katılımı reddedenlerin oranı da önceki yıllara göre dört kat arttı. 

Bununla birlikte Bortnikov’a göre, bölgedeki durum gerginliğini korumakta. NAK toplantısında konuşulan konulardan biri de Kafkasya’da teröre finans sağlayan faaliyetlerin engellemesiydi. Toplantıda, teröre karşı alınacak ek önlemler de konuşuldu.

Kabardey-Balkar başkanı Yuri Kokov toplantıda, ülkede güvenliğin arttırılması için yapılan faaliyetler hakkında bir sunum yaptı.