Kafkasya Emirliği IŞİD’le “çatışma ”ya girdi

Mahkeme kararı ile terör örgütü olarak kabul edilen Kafkasya Emirliği’nin lideri Aliashab (Ali Ebu Muhammed) Kebekov, IŞID’e biat ettiğini açıklayan Dağıstan emirini nifakla suçladı ve Dağıstan’a yeni emir atadı.

 

19 Aralık tarihinde video paylaşım sitesi youtube da Dağıstan emiri Ebu Muhammed’in IŞİD liderine biat ettiğini açıkladığı video yayınlanmıştı.

 

Ebu Muhammed, internette yayınlanan açıklamasında, diğer direnişçileri de kendisini takip etmeye çağırıyor. Ebu Muhammed’in bu açıklamasının Kuzey Kafkasya direnişçileri arasında dağılmayı güçlendirebileceği kaydediliyor.

 

Emirlikten ayrıldığını açıklayan Ebu Muhammed’e Kebekov’un cevabı da  28 Aralık’ ta servis edildi. Kebekov açıklamasında Dağıstan emirini hainlikle suçladı.

 

Kebekov, Ebu Muhammed’e IŞİD’in kontrolünde olan bölgeye gitmesini önerirken ve Dağıstan emiri olarak Said Arakanski’yi atadığını açıkladı.

 

Kafkasya Emirliği lideri Kebekov taraftarlarına IŞID’e biat edenlerle işbirliğini de yasakladı.

 

Kebekov’un başkanlığını yaptığı Kafkasya Emirliği’nin bu olayla birlikte IŞİD ile karşı karşıya geldiği yorumları yapılıyor.

 

Bilindiği gibi IŞİD, İngiltere, Suudi Arabistan, ABD, Türkiye ve daha başka ülkeler tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor. 

AjansKafkas